Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyolu’na ÇED’ten Onay!

23 Kasım 2016

Çanakkale 1915 Köprüsü dahil olmak üzere, Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyol projesi için, ÇED olumlu kararı verildiği duyuruldu.

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe 1. ve 2. kesim otoyolu projesi ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulan ÇED Raporu İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından incelendi ve değerlendirildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada proje ile ilgili olarak ÇED Yönetmeliğinin 14. maddesi gereğince “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” kararı verildiği belirtildi.
Toplam 324,415 kilometre uzunluğu sahip olan Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyolu projesinin 1. kesimi İstanbul Silivri’den Balıkesir’e kadar olan yollardan oluşuyor. 2. kesimi ise 1915 Çanakkale Boğaz Köprüsü ve bağlantı yollarını kapsıyor. Projenin 1915 Çanakkale Köprüsü dahil olmak üzere Malkara Çanakkale kesimi için ihale süreci de başladı. Yap-İşlet-Devret modeliyle hayata geçirilecek olan projenin bu kesimi 26 Ocak’ta ihaleye çıkıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sitesinde yapılan duyuru şöyle;
“ÇANAKKALE ili ÇAN, GELIBOLU LAPSEKI, YENICE, ilcesi – mevkindeki KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ tarafından yapılması planlanan KINALI-TEKİRDAĞ-ÇANAKKALE-SAVAŞTEPE 1. VE 2. KESİM OTOYOLU projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan ÇED Raporu İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Proje ile ilgili olarak ÇED Yönetmeliğinin 14. maddesi gereğince Bakanlığımızca “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” Kararı verilmiş olup; ÇANAKKALE Valiliği(Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) tarafından kararın halka duyurulması gerekmektedir. Ayrıca, söz konusu projeye ait Nihai ÇED Raporu ve eklerinde belirtilen hususlar ile 2872 sayılı Çevre Kanununa istinaden yürürlüğe giren yönetmeliklerin ilgili hükümlerine uyulması, mer’i mevzuat uyarınca ilgili kurum/kuruluşlardan gerekli izinlerin alınması ve ÇED Yönetmeliği gereğince yatırımın başlangıç, inşaat dönemine ilişkin izleme raporlarının Bakanlığımıza, projede yapılacak Yönetmeliğe tabi değişikliklerin de ÇANAKKALE Valiliklerine (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) iletilmesi gerekmektedir.İlgililere ve kamuoyuna duyurulur.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir