Kirazlı Köyü’nde Yapılan ÇED Toplantısında Yumruklar Konuştu

28 Ağustos 2012

Çanakkale merkeze bağlı Kirazlı Köyü’nde “altın ve gümüş madeni kapasite artışı” projesi ile ilgili ÇED toplantısının yapılacağı salona önce gazeteciler alınmadı daha sonra Çanakkale Belediye Meclisi üyeleri ve Çanakkale Barosu Çevre Avukatları içeri sokulmadı. CHP Milletvekili Serdar Soydan ve Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın müdahalesi sonucu avukat ve gazeteciler ile meclis üyeleri içeri alınırken, altıncı şirketin kiraladığı güvenlik şirketi mensupları ile çevreciler ÇED toplantısına girme meselesi yüzünden tartıştı. Çanakkale’de faaliyet gösteren bir özel güvenlik firmasına emekli olduktan sonra geçen emekli bir asker çevrecileri tahrik etti. Bu tahrik sonucunda yumruklar konuştu.

Jandarmanın da sıkı güvenlik önlemlerini aldığı ÇED toplantısına Kirazlı köy muhtarlığı azalarının da alınmaması dikkat çekti. Altıncı şirketin ÇED toplantısına Kirazlı dışından adam getirdiği iddiaları ise tartışmalara damgasını vurdu.

KİRAZLI’DA GERİLİM
Kirazlı’da altın üretimi işletmesine ilişkin kapasite artırımı (ÇED) toplantısı sırasında gerilimli saatler yaşandı.

Toplantının güvenliğini sağlamakla görevlendirilen Özel Güvenlik şirketinin görevlileri, Çanakkale Barosu Avukatı Alper Gür’ü içeriye almayınca tartışmalar çıktı. Çanakkale Barosu Avukatlarından ve Belediye Meclisi Üyesi Av. Muharrem Erkek, meslektaşına karşı özel güvenlik mensuplarının tutumuna sert tepki gösterdi. Zaman, zaman çevreciler ile birlikte hareket eden Kirazlılar maden şirketi yöneticileri ve özel güvenlik görevlileriyle tartıştı. Çıkan tartışmalar karşılıklı yumruklaşmaya döndü. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, kapasite artırımına karşı çıkarken altın madencilerine “Kazdağları bize Allah tarafından bahşedilmiştir. Kazdağlarının sahip olduğu zenginlik bize Allah katında verilmiş hediyedir. Kazdağlarını talan ederek, suyumuzu siyanürle kirleterek aynı zamanda Allah katında kul hakkı yemiş oluyorsunuz” diye seslendi. CHP Çanakkale Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Sözcüsü M. Serdar Soydan “Ekonomi bozulabilir, bozulan ekonomiyi düzeltecek hükümet iş başına gelebilir ama Kazdağları bozulduğu zaman bunu düzeltebilecek hiçbir hükümet bulamazsınız” dedi. Jandarmanın geniş güvenlik tedbiri aldığı ÇED toplantısının sona ermesinin ardından içeriye alınmayan Kirazlılar Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a sevgi gösterisinde bulundular.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir