Kocabaş Çayı’nda Büyük Tehlike

17 Şubat 2011

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından Çanakkale?nin Çan ilçesine bağlı Bardakçılar köyü yakınlarındaki kaplıca civarında devam eden sıcak su bulma çalışmaları sırasında yapılan sondaj işlemlerinde atık kimyasal maddelerin Kocabaş Çayı?na salınması tepkiye sebep oluyor.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Uzunalan Köyü Avcılar Derneği Başkanı Burhan Uğur, Çan ilçesine Bağlı Bardakçılar köyüne ait Bardakçılar Termal Dağ Kaplıcası kenarında MTA tarafından 3 ay önce sıcak su bulma amacıyla başlatılan sondaj çalışmaları esnasında kullanılan bentonit ve diğer katkı maddelerinin Koçabaş Çayına bırakılması sonucu kirliliğin yaşandığını belirterek, ?Bu durum bizleri çok rahatsız ediyor. Bu kimyasalların suya bırakılması sebebiyle 5 kilometre boyunca çayın rengi tamamen değişti. Çayda zaman zaman balık ölümleri de oluyor. Bizlerde durumu Çevre Müdürlüğü ile Jandarmaya bildirdik. Yetkililer burada gerekli incelemeyi yaparak numuneler aldı. Hepimizin çevreyi koruması lazım. Bu konuda da bizler üzerimize düşen görevi yapıyoruz? dedi.

Bardakçılar Köy Muhtarı Halit Avcı ise MTA tarafından kaplıca civarında 3 aydan buyana sondaj çalışması yapıldığını belirterek, ?Çalışmalarda ne gibi kimyasallar kullanıyor, bilmiyoruz. Şuan ekiplerin 250 metre kadar derinliğe indiklerini öğren8dik,. Bir miktar daha ineceklermiş. Bu sırada sondaj işlemlerinde çimentoya benzer bin madde kullanıyorlar. Bu sırada bir kısım madde de çaya akıyor. Bunun ne kadar çevreye zararı oluyor tam bilemiyorum? dedi.

CHP Çan İl Genel Meclis Üyesi İsmail Doğan da yaptığı açıklamada olayı duymalarının ardından bölgeye giderek incelemelerde bunduklarını belirterek, ?Çayda bir kirliğin olduğu açıkça görülüyor. Bizler ilgil yerlere durumu bildirdik. MTA?nın yaptığı bu çalışmada bentonit ve diğer katkı maddelerinin Koçabaş Çayına bırakılması sonucu önemli bir kirlilik var. Sondaj çalışması için izinleri olan firmanın bu şekilde çaya atık maddeleri bırakması doğru değil. Yetkililerin en kısa sürede önlem almalarını istiyoruz? dedi.

Öte yandan MTA yetkilileri ise bu konuda görüş bildirmek istemedi.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir