Kömür Skandalında İlginç Sonuçlar

12 Ekim 2012

Cumhuriyet Halk Partisi İl Genel Meclis üyesi Hakkı Öztürk’ün 2 aydan bu yana İl Genel Meclisi gündemine taşıdığı okullara yapılan kömür ihalesi ile ilgili analiz sonuçlarında çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

Ekim ayı İl Genel Meclisi oturumlarında kömür analizleriyle ilgili bir komisyon oluşturan İl Genel Meclisinde komisyon tarafından yaptırılan analizlerin sonuçları çarpıcı gerçekleri ortaya çıkardı. Çıkan analiz sonuçları düzenlediği basın toplantısıyla açıklayan Cumhuriyet Halk Partisi İl Genel Meclis üyesi Hakkı Öztürk gelinen süreci değerlendirerek; “Kömür ihalesinde şartname açık. Diyor ki 4800 kalori artı eksi 200. Çanakkale’de geçen ay böyle bir kömürün olmadığını ifade ettim. Soma’dan alınıyorsa tamam. Eğer ithal kömür alınıyorsa yine tamam. Bunların ısı değeri budur ama Malkara Paşaköy’den kömür aldık diyorsanız bunun ısı değeri sizlerinkini tutmuyor. İnsan Kaynakları 3 tane kömürler ile ilgili analiz yaptırmış. Kilogram kalori 5151,kilogram kalori 6640, kilogram kalori 6845. 400 TL. para yatırdım. Bende bir torba kömür aldım. Analizini yaptırdım. Benim yaptırdığım analizde de çıkan kalori ise 3396” dedi.

Komisyon analizleri çarpıcı
Öztürk komisyon olarak yapılan analiz sonuçlarının çarpıcı olduğuna dikkat çekerek; “5 Ekim günü meclisimiz 11’deydi. Meclis bittikten sonra oranda çıktık. AKP’li komisyon başkanı Bayramiç İl Genel Meclis üyesi, bizim Çan İl Genel Meclis üyemiz İsmail Doğan, ben, yine özel idareden bire jeoloji mühendisi, aynı zamanda Milli Eğitimden bir temsilci 3 ekip kurduk. 17 okuldan kömür aldık. Bunları harmanlayarak 3 numune hazırladık. Torbaların içine koyarak İl Özel İdaresi Genel Sekreterine mühürlettirdim. Jeoloji mühendisi, milli eğitim temsilcisi ve ben hemen Çan’a gittik. Tam saat 5’e 20 kala ben kömürleri Çan’daki linyit işletmelerinin analiz merkezine teslim ettim. Saat dolduğu için başlayamadılar. Odaya kilitlediler. Çok açık söylüyorum. Kilitleyen bu odayı dedim. Bir bayan arkadaşa da anahtarı teslim ettirdim. Sonuçta benim elime sonuçlar geçti. İlk işim il başkanımı aradım. Bana gelen kargoyu açmadım. İçinden ne çıkacağını bilmiyorum. Bir heyet oluşturuldu. Devletin memuru var. İl Genel Sekreteri Yardımcısı var. Sayın Sekretere telefon ettim. Sn açabilirsin ben bilgileri aldım dedi. Açayım dedim açtım. Karşıma şu neticeler çıktı. Birinci torbadan 3223 kalori, ikinci torbadan 3366 kalori, üçüncü torbadan 3051 kalori. Bu benim tek başıma yaptırdığım analiz ile bire bir örtüşüyor. Bundan sonra idare nasıl bir karar alacak. Sözde mahkemeye başvurmuşlar. Hakim huzurunda tekrar analiz yaptıracaklarmış. Artık sözün bittiği yerdeyiz. Bu analiz yaptıran Derya Madencilik. Derya Madencilik 625 ton kömürü okullara dağıtan firma. Bu sadece merkez. Benim yaptırdıklarımda da Hakkı Öztürk yazıyor. Neden İl Özel İdaresi yaptırmadı merak ediyorum. Bu kömürler biran önce depolardan alınıp götürsün nereye verecekse verse. Eğer hayırseverlerse fakir fukaraya bu kömürleri dağıtsınlar. Başka kömür getirsinler” diye konuştu.

“İhbar kabul ediyorum”
Toplantıya katılan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da alınan kömürlerin kükürt değerlerini ihbar kabul ettiğini dile getirerek; “Ben çevre komisyonundayım. Eğer bu değerler ise çevre kirliliğine mehil vereceğinden bu raporları ihbar kabul ediyorum ve bunu çevre komisyonunda dile getireceğim” dedi.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir