Kömür Yoksa, Termik Olur mu!

Şebnem Göksel
09/12/2015
09 Aralık 2015

Çanakkale’de kurulacak 11’inci termik santral için de ÇED onayı çıktı. Santrallerin Rus kömürüyle çalışması planlandı. Uçak krizi yüzünden ise ithalatın kesileceği, üretimin duracağı endişesi başladı. Çevreciler umutla yaklaştığı bu duruma, “Böylece doğa kurtulur” dedi.

Çanakkale Karabiga adeta termik santrale kurban ediliyor. Bölgede 6,6 kilometre mesafede 4 termik santral planlanıyor. Bu duruma tepki gösteren vatandaşlar ise seslerini duyurmak için eylem yapıyor. Yöre halkı, yetkililere ve hükümete, “Bizi, çocuklarımızı, torunlarımızı kanser yapacaksınız. Siz çekip gideceksiniz biz küllerle kalacağız. Biz beldemizde termik istemiyoruz” diye haykırıyor.

Çanakkale’nin cennet koyları, termik santrallerle yok olma tehlikesi altında!..

Bölgede yapılması planlanan 11 termik santralde son aşamaya gelindi. Devlete ait ormanlık alana inşa edilecek ve 2 üniteden oluşan Biga Termik Santrali geçtiğimiz günlerde ÇED onayını aldı. Faaliyete geçen ve yapımı planlananlarla birlikte sayısı 11’i bulan Karabiga’daki termik santraller, bölgenin doğasını yok edeceği gibi yeni krizin de kapısını aralıyor. Biga Enerji Elektrik Üretim A.Ş tarafından 953 bin 197 metrekarelik alanda kurulacak Biga Termik Enerji Santrali (TES) projesinde olduğu gibi yarımadada planlanan tüm termik santrallerde deniz yolu ile ithal edilecek kömürün kullanılması planlanıyor. ÇED onayı alan Biga Termik Santrali için hazırlanan raporda da “Kömürün temin edileceği ülkeler ve bölgelerin Rusya başta olmak üzere, Kolombiya/Güney Amerika, Güney Afrika vb. olması öngörülmektedir” ifadesi yer alıyor. Kömürün yurtdışı pazarından Çanakkale kıyılarına deniz yolundan gemilerle getirilmesi öngörülüyor. Çanakkale’nin eşsiz doğasını yok edecek termik santralin, ÇED raporunda ön görülemeyen Rusya krizinden etkileneceği ortada. Bölgede planlanan termik santrallerin hepsinin ithal kömür ile çalışacağı göz önüne alındığında benzer bir durumun diğer santralleri de etkileyeceği düşünülüyor.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir