Köprübaşı Köyü’nde Koyun Bayramı

11 Ocak 2011

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından küçükbaş hayvan sayısını arttırma projesi kapsamında Çanakkale?nin Ezine ilçesine bağlı Köprübaşı köyündeki 4 aileye toplam 100 koyun ve 4 koç dağıtıldı.

Törende bir konuşma yapan Ezine Kaymakamı Cengiz Karabulut, üretimde sıkıntılar yaşanması sebebiyle hayvancılığın geliştirilmesi için köylerin cazibe merkezi haline getirilmesi gerektiğini ifade ederek, ?Köylerin fiziki koşullarının acilen iyileştirilmesi gerekir. KÖYDES projesi kapsamında başarılı çalışmalara imza atıyoruz. Öncelikle köylerimizi ulaşılabilir hale getiriyoruz. Köylerin yol alt yapılarıyla ilgili sorunlarını gideriyoruz. Bu kapsamda insanların köylerde ikamet etmelerini sağlamak için en yaşamsal gereksinim olan su sorunlarını çözüyoruz. Bunun yanında köylerde yaşayan insanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için kazanç elde etmeleri, gelir sağlamaları gerekir. İşte bu alt yapının en güzel örneği olan projelerden birisini daha bugün hayata geçirmenin sevincini yaşıyoruz. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı?ndan 4 aileye 25?er adet koyun ve birer koç veriyoruz. Bu çok kapsamlı bir proje. Aile ekonomilerine sağladığımız katkıların yanı sıra dünyaca ünlü Ezine Peyniri?nin en önemli ham maddesi olan koyun sütünün yöreden temini konusunda atılmış en önemli adımlardan biridir. Koyunlarımızın dağıtılan ailelere hayırlı olmasını diliyorum? dedi.

Ezine Tarım İlçe Müdürü Mesut Akmaz da yaptığı konuşmada geçtiğimiz yıllarda önemli ölçüde azalan küçükbaş hayvan sayısını arttırma, hayvancılığa ve ekonomiye katkı sağlama adına yapılan çalışmaların semeresini almaya başladıklarını belirterek, ?Proje kapsamında koyun dağıtımları sürecek? dedi.

Koyun dağıtım törenine Kaymakam Cengiz Karabulut, Özel İdare Müdürü Sami Sezer, Nüfus Müdürü Derya Karaca, Mal Müdürü Fatma Arlı, Milli Eğitim Müdürü Ömer Ceylan,Tarım İlçe Müdürü Mesut Akmaz, Orman Fidanlık Müdürü Kaya Özkonuk, Ezine ÇPL Müdürü Kamil Çalışal, Gazi İlköğretim Okulu Müdürü Yıldırım Gençcan ve az sayıda vatandaş katıldı. Etkinlik sonunda ise konuklara pilav ve yoğurt ikram edildi.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir