Köprübaşına “Akıllı Kavşak” Uygulaması

30 Mart 2016

Trafiği düzenlemeye yarayan Akıllı Kavşak Sistemi, Çanakkale Merkez ilçede Cuma Pazarı Kavşağında uygulanmaya başladı.

Sabit bir süreye bağlı olmaksızın, trafiğin yoğunluğuna göre trafik ışıklarının yeşil veya kırmızı yanmasını sağlayarak, trafiği düzenleyen bir sistem olan Akıllı Kavşak Uygulamasının tanıtımını bugün Belediye Başkanı Ülgür Gökhan gerçekleştirdi.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Ulaşım Hizmetleri Müdürü Hayati Gürses ve ilgili personelin katılımıyla gerçekleşen basın toplantısında, özellikle sabah ve akşam saatlerinde oldukça yoğun olan kent trafiğini düzenlemek adına uygulamanın ilk olarak Cuma Pazarı Kavşağında başlatıldığını belirterek, “Kavşaklarda, her bir yöne belli bir sürede yeşil, ardından kırmızı ışık yanıyor ve kırmızıda da belli bir bekleme süresi var. Akıllı Kavşakta ise, boş olan şeridin ışıklarını kırmızıya, yoğun şeridin ışıklarını da yeşile çevirerek bekleyen araçların trafiğe katılmasını sağlıyoruz” dedi.

Karbon Ayak İzimizi Azaltıyoruz

Akıllı Kavşak Uygulamasının ayrıca çevreci bir yaklaşım olduğunu belirten Başkan Gökhan, “Sabit ışık, trafik yoğunluğunu arttırıyor. Boş şeritler varken, başka bir aksta yoğunluk oluyor. Bu da hem zaman kaybı hem de yakıt tüketimini arttıran ve çevre kirliliğine sebep olan bir durum. Dolayısıyla akıllı kavşak bir anlamda çevreci bir yaklaşım ve karbon ayak izimizi de küçültmeye yönelik bir etkisi olacak. Bu tür uygulamalar, karbon ayak izinin azalması için alınan tedbirlerden bir tanesi” diye konuştu.

Başkan Gökhan, kavşakların kamera sistemi ile izlendiğini belirterek, geçen araç sayısının takibe alınabildiğini, bunun aynı zamanda güvenlik açısından da önemli bir durum olduğunu ifade etti. Başkan Gökhan, otomatik olarak çalışan akıllı kavşak sisteminin kameralar aracılığıyla kontrol merkezinden de takip edildiğini, ambulans geçişi, çeşitli aksamalar gibi gerekli durumlarda sinyalizasyona müdahale edilebildiğini de kaydetti.

Işıkta Bekleme Süresi Düşecek

Başkan Gökhan, Cuma Pazarı Kavşağında sabah ve akşam saatlerinde farklı olan araç yoğunluğu tespitlerine göre, sabah saatlerinde yüzde 39,5, akşam saatlerinde de yüzde 34 oranında bekleme süresinin düşeceğini belirtti. Günde yaklaşık 19 bin aracın geçiş yaptığı Cuma Pazarı Kavşağında ortalama yüzde 30’a varan vakit ve yakıt kazancı sağlanmış olacağını belirten Başkan Gökhan, sistemin ilerleyen süreçte kentteki diğer kavşaklarda da uygulanmasının hedeflendiğini söyledi.

Akıllı Kavşak Sistemi Hakkında

Trafik ışıklarının bulunduğu kavşaklara yerleştirilen Akıllı Kavşak Kontrol Sistemi, kavşağa bağlı her yön için bir adet akıllı kamera ve tüm bu kameralardan elde edilen verilerin toplandığı bir merkezi üniteden oluşmakta olup her bir kamera ilgili yöndeki araçları sayabilecek şekilde yerleştirilmektedir.

Sistem bünyesindeki akıllı kameralar sayesinde her yöndeki araçların sayısı tespit edilmektedir. Kavşak kollarındaki araç sayılarını tespit eden sistem, trafik ışıklarını tamamen araç yoğunluğuna bağlı olarak yönetmektedir. En yoğun olan yöne, daha uzun süre ile yeşil ışık yakılmasını sağlayan sistem sayesinde kavşak genelinde araçların ortalama bekleme süresi en aza indirilmektedir.

Belediye bünyesinde Cuma Pazarı Kavşağı’nda kurulan sistem sayesinde, ortalama araç bekleme süresi %30 oranında azaltılmış olup, günlük 19.000 aracın daha hızlı ve daha konforlu şekilde kavşağı terk etmesi mümkün hale gelmiştir. Bununla birlikte, kavşaktan elde edilen verilerin toplanması, değerlendirilmesi ve kavşağın canlı olarak izlenmesi amacıyla, Belediyemiz bünyesindeki sunucular üzerinde çalıştırılan Trafik Kontrol Merkezi Yazılımı sayesinde;

Kavşaktaki canlı kamera görüntüleri izlenebilmekte,

Kavşağa bağlı her bir yönden geçen araç sayıları kayıt altına alınmakta,

Kavşakta uygulanan sinyal süreleri ve planları kayıt altına alınmakta,

Acil ve gerektiği durumlarda kavşaktaki sinyalizasyona müdahale edilebilmekte,

Kavşağın da bulunduğu caddelerdeki trafik yoğunluk haritası görülebilmekte,

Kavşaktaki sinyalizasyonda yaşanan arızalar kayıt altına alınabilmekte ve anında müdahale edilebilmektedir.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir