Kordon Boyunda “Troia Meydanı” Projesi

Kordon Boyunda “Troia Meydanı” Projesi
27 Eylül 2011

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, 5 milyon TL’ye malolacak kordon boyu üst yapı çalışmaları kapsamında Valilik önündeki Troia Atının bulunduğu bölgeyi “Troia Meydanı” haline getireceklerini söyledi.

Kordon Boyu Çevre Düzenleme ve Kentsel Tasarım Projesi’nin 1. etabına oluşturan Necippaşa Camii ile Ziveriye Sokak arasında kalan alandaki çalışmaların sonlandırılmasıyla birlikte projenin 2. etabı olan Ziveriye Sokak ve İskele Meydanı arasında kalan bölgede incelemelerde bulunan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan teknik ekipten bilgi aldı. Çalışmaların şuan Valilik önündeki bölgede devam ettiğini belirten Başkan Gökhan, ünlü Troy Atının da bulunduğu bu belgenin daha faal hale gelebilmesi için çalışma yaptıklarını belirterek, “Bu bölgede yolun bir şeridini iptal ederek kordon boyuna dahil ediyoruz. Bu kapsamda da Troy Atı’nın bulunduğu bölgede geniş bir alan oluşuyor. İşte bizlerde bu bölgeyi “Troia Meydanı” haline getirmekten yanayız. Bu yere Onsekiz Mart Üniversitesi Dardanos Kampüsü’de bir süre önce gerçekleştirilen “Taş Heykel Çalıştayı”nda ünlü heykeltıraşların Troia ile yaptığı birkaç heykelini koymak istiyoruz. Böylece bu alan sadece Troy Atı ile değil, Troia’yı ön plana çıkaran başka eserlerle de desteklenerek daha aktif hale getirilebilecek. Ayrıca burada hediyelik eşyaların satılacağı bir yerde oluşturularak kent ekonomisine katkı sağlanabilecek” dedi.

İHA

Yorumlar...
  • kayra
    28/09/2011 00:35

    güzel bir calısma düsünülmüs yapanlara tesekkür etmek istiyorum. benim meselem bu projeyle ilgili degil de yazıda gecen bir kelimeyle. troy diye gecen kelime türkcede truva diye kullanılmaktadır. dolayısıyla troy atı gibi kullanılması pek de şık durmamış. biz onu truva atı olarak biliyoruz. siz de bu konuda- dilin kullanılması konusunda- hassasiyet gösterirseniz seviniriz.

  • Namık Kemal
    27/09/2011 14:45

    Neden Truva yerine hep Troia diyoruz ? Biz Türk değil miyiz?

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir