Korfmann Ailesi, Çanakkalelilerle Buluştu

08 Nisan 2015

7 Nisan Salı akşamı Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi Toplantı Salonu’nda Korfmann Ailesi ile Sohbet etkinliği gerçekleştirildi.

2005 yılında aramızdan ayrılan Troia Kazı Başkanı ve Çanakkale Kenti Fahri Hemşerisi ünvanı olan Prof. Dr. M. Osman Korfmann’ın vefatının 10. yılında ailesinin Çanakkale ziyareti vesilesiyle gerçekleştirilen sohbette M. Osman Korfmann sevenleri ve yakınları tarafından anıldı.

İlk olarak M. Osman Korfmann’ın 2005 yılındaki vefatı üzerine Troia Dostları tarafından Yalı Hanı’nda Almanya’daki cenaze töreni ile eş zamanlı yapılan toplantının görüntülerinin paylaşıldığı sohbette duygusal anlar yaşandı. Çanakkale’ye her geldiklerinde çok duygulandıklarını belirten aile üyeleri M. Osman Korfmann’ın burayı çok sevdiğini ve Çanakkale’yi evi olarak gördüğünü belirttiler.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da katıldığı sohbette M. Osman Korfmann’ın bizlere sadece Troia Ören yerini değil aynı zamanda Troia Milli Parkı’nı kazandıran kişi olduğunu söyledi ve M. Osman Korfmann’ın geride bıraktığı kitapları ile oluşturulan ve kendi adını taşıyan kütüphanenin kentimiz için ne kadar önemli olduğunun altını çizdi.

Katılımcıların da M. Osman Korfmann ile ilgili anılarını paylaştıkları sohbette Korfmann’ın Troia’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girmesini sağlayan kişi olduğu ve yine kendisinin Çanakkale ile Troia arasında bir bağ oluşmasında ve kentte arkeoloji ile alakalı sivil girişimlerin önünün açılmasında ne kadar etkili olduğu belirtildi. Açılışı en geç Mart 2016 gibi gerçekleştirilecek olan Troia Müzesi’nin kurulmasının tek hayali olan M. Osman Korfmann’ın bunun için sağlığında gerekli çalışmaları bizzat yürüttüğüne değinildi ve sohbet sona erdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir