Köylerine İlk Kez Vali Geldi

30 Haziran 2012

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Ayvacık ilçesinde 10 köyü karış karış gezdi. Ayvacık ilçesinde ayak basmadık yer bırakmayan Vali Güngör Azim Tuna, ilk kez köylerine vali gelen köylülerin sözleri karşısında şaşırdı.

İlk olarak Ayvacık İlçesinin Tuztaşı Köyü?ne Ayvacık Kaymakamı Necmi Akman, Ayvacık İl Genel Meclisi Üyeleri ve Özel Kalem Müdür Mahmut Akkuş ile birlikte giden Vali Güngör Azim Tuna, davul zurna eşliğinde karşılandı. Burada Türkmen vatandaşların gönlünü fetheden Vali Güngör Azim Tuna, düğün evine konuk oldu. Gelenek ve göreneklerin yaşatılarak gelecek nesillere aktarılmasının önemine değinen Vali Güngör Azim Tuna, birlik ve beraberlik ruhunun yeni nesillerle aktarılması gerektiğini ifade etti. Tuztaşı Köyünden sonra Uzunalan ve Baharlar Köylerine beraberindekilerle geçen Vali Güngör Azim Tuna, Baharlar Köyünün köy ziyaretçi defterini imzalayarak köy kahvesinde vatandaşlarla bir araya geldi. Vatandaşların talep ve şikayetlerini dinleyen Vali Güngör Azim Tuna, çocuklara eğitim seti hediye ederek eğitimin önemiyle ilgili çocukları bilgilendirdi. Vali Güngör Azim Tuna, gençlerin geleceğimiz olduğunu ve onlara yapılan yatırımın geleceğimize yapılan yatırım olduğunu söyledi. Köyde Sema gösterisini de izleyen Vali Güngör Azim Tuna, muhtardan köy ile ilgili bilgi aldı. Köyün sorunlarını dinleyen Vali Güngör Azim Tuna, sıkıntıların giderilmesi konusundan talimat verdi. Çaltı Köyünde 82 yaşındaki Halil İbrahim Yıldızla yakından ilgilenen Vali Güngör Azim Tuna, daha sonra Yeşilçam ve Arıklı Köylerine geçti. Arıklı Köy Konağının inşaatının bitirilmesi ile ilgili Vali Güngör Azim Tuna?dan yardım isteyen vatandaşlar diğer sorunlarını da aktarma olanağı buldu. 1938 doğumlu Saadet Karagöz?un buzdolabı talebinin karşılanması için talimat veren Vali Güngör Azim Tuna, Kadırga Koyuna hareket etti. Adım adım Ayvacık İlçesini gezen Vali Güngör Azim Tuna, Kadırga Koyunda incelemelerde bulunarak, işyeri sahiplerinin sorunlarını dinledi.

Köye ilk kez vali gelince şaşırdılar
İlyasfakı ve Söğütlü Köylerinde de köy muhtarlarından köylerle ilgili bilgi alan Vali Güngör Azim Tuna, Söğütlülerin “İlk defa köyümüze Vali geliyor” sözlerine karşılık “Devlet ?millet buluşması için Çanakkale ilinde ayak basmadık köy bırakmayacağız. Her fırsatta sizlerle bir araya gelerek sorunlarınızı dinlemek ve çözüm bulmak için çalışacağız. Bugün Ayvacık’ta 10 köyümüzü gezerek vatandaşlarımızla dertleştik” dedi. Vali Güngör Azim Tuna, gittiği köylerde şehitlikleri gezmeyenler için Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’ndaki şehitliklere Valilik olarak otobüs tahsis edip, herkesin aileleriyle birlikte şehitlikleri gezmelerinin sağlanacağını belirtti. Çanakkale Ruhunun iyi anlaşılması ve anlatılması gerektiğini vurgulayan Vali Güngör Azim Tuna bunu sağlamak için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

[Kaynak: Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir