Köylüler ÇED Toplantısını İptal Ettirdi!

04 Kasım 2015

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi Kısacık Köyü sakinleri, altın madeni ocağı ve kırma eleme tesisi için yapılacak ÇED toplantısını protesto ederek iptal ettirdi. CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek protestoya destek veren isimler arasında yer aldı. Çanakkale Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu üyeleri ise ÇED toplantısında yaşananları birebir gözlemledi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile 2013’te işletme ruhsatı alan şirketin yetkilileri, dün toplantı için köydeki kahvehaneye geldi. Civar köylerden ve Çanakkale’den gelenlerle toplantının yapılacağı kahvede toplanan bölge halkını jandarma zor kullanarak dışarı çıkardı, kahvenin önüne barikat kurdu. Köylülerin kahvenin önünden ayrılmaması nedeniyle jandarma, toplantıya gelen yetkilileri kahvenin penceresinden içeri almaya çalıştı ancak köylüler izin vermedi. İçeri giremeyen yetkililer toplantının yapılamadığına dair tutanak tutmak zorunda kaldı. Tutanakta “Toplantı yeri çok kalabalık olup tepkilerle karşılaşılmış ve bilgilenmek istemediklerini belirtmişlerdir. Bu sebeple bilgilendirme yapılamamıştır” denildi. Tepkiler nedeniyle toplantının yapılamamasına ilişkin tutanak hazırlayan yetkililer, daha sonra köyden ayrıldı.

1

Projede Neler Yer Alıyor?
Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde altın madeni ocağı ve kırma–eleme tesisi projesi için 2013 yılında işletme ruhsatı alan Pumice Madencilik adlı şirket, Kazdağları’nın eteklerinde patlatma yöntemiyle yılda 750 bin ton cevher çıkarmak istiyor. Şirket büyük kısmı orman olan ruhsat sahasının Kısacık, Baharlar, Güzelköy, Akçin, Dağahmetçe, Koşuburnu köylerini etkileyecek kısmında cevher çıkarmayı, etrafında da stok, depo alanı, kırma–eleme tesis alanı kurmayı planlıyor. Altın arama faaliyetleri süresince, cevher çıkarmak için önce ağaçların kesilmesi, ardından çok türde bitkinin sağlıklı olarak yetiştirilmesi için elverişli toprak olan nebati toprağı sıyrılması ve daha sonra da bölgedeki kayaçların patlatılması söz konusu.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir