Köylüler Orman Yangınları Konusunda Bilgilendirildi

07 Temmuz 2011

Çanakkale Orman İşletme Müdürlüğü, orman yangınları ile ilgili eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarına Çınarlı Köyü’nden başladı.

Hasat zamanı olması sebebiyle gece gerçekleştirilen eğitim ve bilinçlendirme çalışmasında bir konuşma yapan Çanakkale Orman İşletme Müdürü Rıfat Günen, köyün 2008 yılı Temmuz ayında büyük bir orman yangını geçirdiğini ve bu yangından tüm Çanakkale’nin etkilendiğini belirtti. Hasat zamanı biçerdöverlerin yanında mutlaka su tankeri bulundurulması gerektiğini de belirten Günen, ayrıca tarla ve orman sınırının hasat sonrası bir bant halinde sürülmesinin yangın riskini azaltacağını ifade ederek, “Ormana 4 kilometre mesafeye kadar anız yakılması Orman Kanunu’na göre suç. Valilik Makamının da orman yangın sezonunda anız yaktırılmamasına dair bir kararı var. Büyük bir orman yangınını yaşayan bir köy olarak kurumumuzun hassasiyetini en çok sizlerin anlayacağını bildiğimizden faaliyetimize bu köyden başladık” dedi.

Muhtar Seyfullah Aydın da köyün genel tanıtımını yaparak, köylerinde orman yangınları ile ilgili tüm tedbirleri aldıklarını, hasat zamanı sebebiyle tarla sahipleri ile birebir irtibata geçildiğini belirtti.

Çanakkale Orman İşletme Müdürü Rıfat Günen, konuşmasının ardından köylülerin dert ve sıkıntılarını dinledi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir