Köylülerden Örnek Davranış

Köylülerden Örnek Davranış
22 Nisan 2009

Çanakkale?nin Ayvacık ilçesine bağlı Nusratlı Köyü?ndeki tarihi yapıları temizleyip onararak topluma kazandırmayı amaçlayan Nusratlı Köyü Kültür, Turizm ve Dayanışma Derneği üyeleri (NUSRATDER) çürümeye terk edilen camiyi onaracak.

Dernek Başkanı Süheyla Doğandan, köyde bulunan tarihi cami, çeşme ve çamaşır yıkama yerlerinin köylüler tarafından temizlenip onarıldıktan sonra ?Kazdağlarında Yaşam Müzesi? olarak sergileneceğini belirterek, bu çalışmaya emek verecek herkese teşekkür etti.

Nusratder Başkan Yardımcısı Mehmet Bircan ise kaderine terk edilen caminin önemine değinerek, ?Cami karşısındaki çeşmenin Yavuz Sultan Selim?in Mısır Seferi?nden dönen dört atlısı tarafından yapıldığı biliniyor. Üzerindeki yapım tarihi Rumi takvime göre 1001, Miladi takvime göre ise 1585 yılına ait. Caminin ise 1650-1700 yılları arasında yapıldığı tahmin ediliyor. 1944 depreminde minaresi yıkılan ve duvarları çatlayan cami onarılmış fakat minaresi yapılmamış. 1956 yılında ise yeni caminin yapılmasıyla ne yazık ki atıl durumuna geçmiş. Biz işe ilk olarak köyün camisinden başladık. Daha sonra diğer tarihi yapıların temizliğini ve onarımını yapıp sergilemeye açacağız? dedi.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir