Koza ile ‘Kadının İnsan Hakları’

23 Ekim 2019

Kadının İnsan Hakları Eğitim Programı (KİHEP), Kadının İnsan Hakları-Yeni Çözümler tarafından kadınlar için geliştirilen ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, çeşitli belediye kurumları ve STK’lardan gelen eğiticiler tarafından yürütülen, dönüştürücü ve bütünsel bir insan hakları eğitim programı olan “Kadının İnsan Hakları Eğitimi” Çanakkale Koza Gençlik Derneği tarafından 3. dönem çalışmalarına başlandı.

Yasal haklar ve kadın bakış açısını bir araya getiren program, kadınların hem özel (aile ilişkileri, cinsel ve doğurganlık hakları, toplumsal cinsiyete duyarlı ebeveynlik gibi) hem de kamusal (ekonomik haklar, siyasi haklar, örgütlenme ve adalete erişim) alanlardaki haklarını öğrenip sahip çıkarak güçlenmesini amaçlıyor. Kadının İnsan Hakları Eğitim Programı, Türkiye’de ve dünyada halen uygulanmakta olan en kapsamlı ve yaygın insan hakları eğitim programlarından biri.

Çanakkale Koza Gençlik Derneği yaptığı açıklama şu ifadelere yer verdi;

“Dernek olarak çocukların ve gençlerin sosyal, kültürel ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunduracak atölyeler yapmak, gençliğin sosyal ve sivil toplum yaşamına katılımını arttıracak etkinlikler bulunmaktır. Aynı zamanda, gençlerin yaşadıkları çevreye ve topluma duyarlı ve sorumlu bireyler olmalarını sağlamak, kendilerine sağlanan imkân ve fırsatlardan farkında olarak, gelecekteki rollerinin ve görevlerinin bilincinde yetişmelerini ve en önemlisi arkadaşlığı, paylaşmayı ve eğlenmeyi geliştirmektir. Bu noktada Kadının İnsan Hakları Eğitim programı önemli bir programdır.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir