Küçükbaş Hayvan Üreticileri, ÇOMÜ Ziraat Fakültesi’nde Eğitime Alınıyor

17 Ocak 2011

Ocak ayı içerisinde Ziraat Fakültesi ve Köşebucak Tarım işbirliği ile yapılan “Sürü Sahipleri Üniversiteli Oluyor” etkinliğinde küçükbaş hayvan yetiştiriciliği soru ve sorunları tartışılıyor.

İl merkezi ve ilçelerden gelen üreticiler, program kapsamında Ziraat Fakültesi Seminer Salonunda, Zootekni Bölümü Başkanı Prof. Dr. Türker Savaş’ın sunumunu izliyor ve merak ettikleri konular hakkında öğretim üyelerine sorular soruyor. Üreticiler, daha sonra, üniversiteye ait, Sarıcaeli köyünde bulunan Teknolojik ve Tarımsal Araştırma Merkezi’ndeki (TETAM) Keçicilik Biriminde yapılan uygulamaları görme fırsatı buluyor.

ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Başkanı Prof. Dr. Türker Savaş, yaptığı açıklamada, üreticilere üniversitenin tanıtılması, neler yapıldığının gösterilmesi ve sorunları hakkında sohbet etmeye yönelik hazırlanan programın Köşebucak Tarımsal Danışmanlık şirketinin talebi doğrultusunda oluşturulduğunu söyledi.

Savaş, amaçlarının çiftçilerin köylerinden çıkarak, tarımla ilgili yerlere rahatlıkla girip çıkabilmelerini sağlamak ve bu anlamda başvuruda bulunabilecekleri yerleri onlara tanıtmak olduğunu belirterek, ”Üreticilere çiftliğimizde uygulamaları nasıl yaptığımızı birebir gösteriyoruz. Sorunları üzerine sohbet ediyoruz ve sorunlarına çözüm üretmeye çalışıyoruz” dedi.

Programa toplam 180 üreticinin katıldığını ve ocak ayı sonuna kadar her hafta 2 gruba 1’er gün eğitim verileceğini ifade eden Savaş, şöyle konuştu:

”Ay sonuna kadar eğitimler tamamlanacak. Verdiğimiz eğitimlerde bizim sahaya indiğimiz zaman gördüğümüz aksaklıkları ve bunların nasıl düzeltilebileceğini anlatıyoruz. Bunların haricinde üreticilere ait özel sorunları tartışıyoruz.

Her gruba 1 gün ayırıyoruz. Haftada 2 gün bu işi yapıyoruz. Bundan sonra da Köşebucak Tarımsal Danışmanlık Şirketi vasıtasıyla, bizde üretilen bilgiler, üreticilere iletilecek. Bundan sonra da sanırım bizler danışmanları eğiteceğiz ve bu sohbet toplantılarını danışmanlarla yapacağız. Onlar da gidip bunları üreticilerle paylaşacaklar.”

SORUMLULUĞUMUZUN BİR PARÇASI
Köşebucak Tarımsal Danışmanlık Şirketi ortaklarından Musa Uzun ise, yeni bir eğitim modeli olan tarımsal danışmanlık sisteminin firmaları tarafından bu yıl uygulamaya konulduğunu söyledi.

Uzun, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan yetki aldıklarını ve çalışmayı birlikte yürüttüklerini belirterek, ”Çanakkale Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği’nin bize tavsiye ettiği ve kapsama giren çiftçilerle sözleşme imzaladık. Bunları eğitim sorumluluğumuz var. Bu eğitim de sorumluluğumuzun bir parçasıdır. Üreticilere yönelik bu tür etkinliklerimiz devam edecek” dedi.

ÇİFTÇİLER BÜYÜK İLGİ GÖSTERİYOR
Üreticilerin yüzde 80’inin eğitime katıldıklarını ve eğitim programını geliştirmeyi düşündüklerini vurgulayan Uzun, şunları kaydetti:

”Fakültemiz de buna sıcak bakıyor. Araştırma enstitüleri ve üniversiteler bilginin üretildiği yerler. Mutlaka bu bilginin üretime ve araziye yansıması gerekiyor. Biz, bu arada iyi bir köprü olmaya çalışıyoruz. Amacımız üretilen bilginin üretime ve araziye yansımasında etkili olmaktır. Çiftçilerimizde buna büyük ilgi gösteriyor. Üniversitede olmak çok güzel. Eğitime katılan üreticilerimize katılım belgesi veriyoruz.

Üniversiteli olmak belki burada sembolik, ama üreticilerin üniversiteyi tanıyor olmaları ve hocalarla sohbet edebiliyor olmaları şartlar gereği bu ortamı yakalayamamış kişiler için değişik bir anı olarak hayatlarına ekleniyor.”

Çanakkale’nin Ezine ilçesine bağlı Üvecik köyünde küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan Süleyman Atilla Aşık da, eğitim programına katılmaktan ötürü memnun olduklarını belirterek, ”Üniversitede bize eğitim verdiler ve yönlendirdiler. Burada eksikliklerimizi gördük. Bundan sonra daha bilinçli bir şekilde üretimimize devam edeceğiz” diye konuştu.

Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Yayım Programı

Tarihler

1. Grup    03.01.2011       2. Grup    06.01.2011       3. Grup  13.01.2011

4. Grup    17.01.2011       5. Grup    20.01.2011       6. Grup   24.01.2011

Saat Etkinlik
10:00-12:00 Panel

Ziraat Fakültesi Seminer Salonu

Prof. Dr. Türker SAVAŞ?ın Sunuşu
Yetiştirici Soru ve Sorunları Prof. Dr. Türker SAVAŞ

Prof. Dr. Kemal ÇELİK

Doç. Dr. Aynur KONYALI

Dr. Cemil TÖLÜ

Araş. Gör. Hande Işıl AKBAĞ

Araş. Gör. Baver COŞKUN

12:00-13:30 Öğle Yemeği, Öğrenci Sosyal Etkinlik Merkezi
13:30-15:00 Teknolojik ve Tarımsal Araştırma Merkezi Keçicilik Birimi Ziyareti

[Kaynak: Radikal]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir