Küçükkuyu’da 195 Kiloluk Orkinos Yakalandı

25 Eylül 2008

Balıkesir’in Edremit ilçesindeki balıkçılar, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu açıklarında 195 kiloluk orkinos balığı yakaladı.

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu açıklarında sardalya avına çıkan Edremitli balıkçıların ağlarına dev bir orkinos balığı takıldı. Dev orkinos, Edremit’te Çarşamba pazarındaki balık tezgahlarında teşhir edildi. Sanatçı Müslüm Gürses’e benzerliği ile tanınan balıkçı Müslüm Söylemez, 195 kiloluk dev orkinosun kokmaması için içinin boşaltıldığını ve bu haliyle 167 kilo geldiğini söyledi. Balığı güçlükle tezgaha koyduklarını belirten Söylemez, “Küçükkuyu açıklarında yakaladığımız bu balık, bu sene balık sezonunun bereketli geçeceğini göstermektedir. Sardalya avlarken bile böylesine büyük balıkların yakalanması çok güzel. Bu orkinosu genelde restoranlar alıyor ve kilosunu 10 YTL’den yurt dışına satabiliyoruz. Temaslarımız neticesinde bu balığı yurt dışına göndermeyi düşünüyoruz. Halkımızın görmesi için de önceden balığı tezgahımızda sergiliyoruz” dedi.

Bayram telaşı içinde alışveriş yapmaya çalışırken balık tezgahında dev orkinosu gören vatandaşlar ilk anda şaşkınlıklarını gizleyemezken, bazıları balığın fotoğrafını çekti. Hayatlarında ilk kez bu büyüklükte bir balık gören bazı çocuklar korktu. Oldukça bol yakalanan sardalyaları satma çabasındaki balıkçılar ise, zaman zaman dev orkinosa vakit ayırarak yüzgeçlerini demir testeresi ile kesti.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir