Küçükkuyu’da 58 Yıllık Bayramlaşma Geleneği

30 Eylül 2008

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu beldesinde 58 yıldır Süleyman Sakallı Camii’nde bayram namazı sonrası büyük bir halka oluşturan cemaat birbiriyle bayramlaşarak bu geleneği sürdürüyor.

1950 yılında caminin inşa edilmesiyle birlikte başlayan gelenek bugünlere kadar yaz kış, yağmur çamur demeden devam ediyor. Yerlisi yabancısı, genci ihtiyarı yüzlerce kişinin katıldığı bayramlaşma töreninde yaşlılar en ön sırada yer alırken, dargınlar da bu sayede birbirlerinin elini sıkarak barışmış oluyor. Büyük bir halka oluşturan vatandaşların bir kısmı olduğu yerde dururken, diğer kesim sıradakilerin elini sıkarak ilerliyor. Bayramlaşma daha sonra okunan dua ile sona eriyor.

58 yıldır geleneksel hale gelen bayramlaşmanın önemine değinen vatandaşlar bu sayede dargınların da birbirleri ile barıştığını ifade ederek, “58 yıldır her dini bayramda bu geleneğimizi sürdürüyoruz. Özellikle dargın olanlar bu sayede birbirleri ile barışmış oluyorlar. Her dini bayram bu cami birlik ve beraberliğin, barış ve hoşgörünün yeri haline geliyor. Bu sebeple çok mutluyuz” dediler.
İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir