Kumkale’de Şaka Gibi Mezar Tanıtımı

11 Mayıs 2010

Çanakkale Merkez’e bağlı Kumkale Beldesi’nde, mermer ustası Zülfikar Yalçın, tanıtım için yaptığı maket mezara 40 yıllık komşusu ve dostu 69 yaşındaki Sami Acar’ın adını yazdı. Mezarı gören komşu Acar şaşırdı.

Kumkale’de reklam amaçlı yapılan bir maket mezar günün konusu oldu. Beldede, inşaat malzemesi ve ahşap işlerinin yanı sıra mermer mezar yapım işleriyle de uğraşan “Kenyalı Usta” lakaplı 64 yaşındaki Zülfikar Yalçın, mezar tanıtımı yapayım derken komşusuna şok yaşattı. Yalçın, sipariş verdiği mermerlerle bir proje çizerek tanıtım amacıyla 1 metre uzunluğunda bir mezar yaptı. Güzel gözüksün diye mezarın başucunu çiçeklerle süsledi. Ancak daha da ilgi çekici olsun diye 40 yıllık dostu 69 yaşındaki Sami Acar’ın adını mezar taşına yazdı. Maket mezarı kendi dükkanı ile komşusu Sami Acar’ın bakkal dükkanının arasındaki alana koydu. Zülfikar Yalçın’a ait işyerinin hemen bitişiğindeki bakkal dükkanını işleten Sami Acar, sabah işyerine geldiğinde maket mezarı görüp şoke oldu.


[pro-player width=’440′ height=’330′ repeat=’true’ type=’video’ image=’https://www.canakkaleicinde.com/wp-content/uploads/gorsel/2010/05/saka-gibi-mezar-tanitimi.jpg’]http://videolar.haberler.com/260/canakkale-saka-gibi-mezar-tanitimi.flv[/pro-player]

Bakkal dükkanının yanı başında sergilenen maket mezarın üzerinde, ”Sami Acar, Ruhuna Fatiha’ yazdığını gören Acar, doğum tarihinin 1941, ölüm tarihinin esi ‘belli değil’ olarak belirtildiğini okuyunca derin bir nefes aldı. Hatta devamındaki yazı, yaşadığı şoktan sonra Sami Acar’ı bile güldürmeye yetti. Çünkü, Zülfikar Yalçın mezar taşına bir de ”Zavallım gideceğin için üzülme. Kabrin için de fazla büzülme, dünyada yaptıysan sevap cehenneme gideceksin üzülme’ şeklindeki ifadeleri işledi. ”3-5 kuruş bıraktım, harcamayı yap 19 Mayıs’ta’ diye de bir dip not düştü.

Mezar tanıtımına konu olan 40 yıllık komşu Sami Acar, ”Komşum tanıtım için bu mezarı yapmış. Sabah gelip görünce şok oldum. Hemen yanına gidip, ‘bunu niye yaptın’ diye sordum. ‘Tanıtım amaçlı’ dedi. Ben de kendisini mazur gördüm. Tanıtımına katkı sağlayabildiysem ne mutlu bana. Ama kendisinden söz aldım. Ölünce benim mezarımı bedava yapacak’ dedi.

Zülfikar Yalçın ise, komşusunun samimiyetine güvendiği için böyle bir girişimde bulunduğunu belirterek, ”Sağ olsun Sami arkadaşım beni mazur gördü. Ama bu tanıtım mezar siparişlerini arttırdı. Sami arkadaşıma duacıyım. Ölünce gerçek mezarını bedava yapacağım. Mezar taşındaki esprili yazı ise hem dikkat çekmek, hem de topluma mesaj vermek içindi’ diye konuştu.

İki komşu, aklına geldikçe tanıtım amaçlı yapılan mermer mezarın başına giderek Fatiha okumayı da ihmal etmiyor.

[Kaynak: Haberler.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir