Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Kumkale’de Tarihe Vefasızlık

Kumkale’de Tarihe Vefasızlık

Çanakkale merkeze bağlı Kumkale beldesi sahillerinde 95 yıl önce Fransız ve Türk birlikleri arasındaki şiddetli çatışmanın ardından bölgeyi terk eden Fransız askerlerinin tahrip ederek denize attıkları Türk topları kaderi ile baş başa kaldı.

Kumkale Belediye Başkanı Süleyman Erte, 25-26 Nisan 1915’te Fransızların çıkarma yaptığı Çanakkale Boğazı’nın girişindeki Kumkale sahilinde, Fransız ve Türk birlikleri arasındaki şiddetli çatışmanın ardından bölgeyi terk eden Fransız askerlerinin Türk toplarını tahrip edip denize attıklarını belirterek, “Bu topların bir kısmı, halen sahil kesiminde denizin kenarında bulunuyor. Defalarca yetkililere başvurarak bu tarihi özelliği olan toplara sahip çıkılmasını istedik. Ancak bunda başarılı olamadık. Bizler de kendi imkanlarımızla deniz içinde bulunan birkaç topu çıkararak beldemize getirip sergilemeye başladık. Büyük kısmı çürüyen bu tarihi topların bir kısmı halen sahilde, denizin içinde çürüyor. 95 yıl önce Çanakkale’nin geçilmezliğini sağlayan bu toplara sahip çıkılması lazım. Yetkililerin tarihimize sahip çıkmalarını ve savaşta kullanılan bu topları deniz içinden çıkararak koruma altına alıp sergilemelerini istiyoruz” dedi.

İHA

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir