Kumkale’deki Tarihi Toplar Çürümeye Terk Edilmiş Durumda

07 Mart 2009

Çanakkale’de 94 yıl önce savaş sırasında kullanılan tarihi topların bir kısmının merkeze bağlı Kumkale beldesinde çürümeye terk edilmesi, vatandaşların tepkisine sebep oluyor.

Kumkale Belediye Başkanı Süleyman Erte, 25-26 Nisan 1915’te Fransızların çıkarma yaptığı Çanakkale Boğazı’nın girişindeki Kumkale sahilinde, Fransız ve Türk birlikleri arasındaki şiddetli çatışmanın ardından bölgeyi terk eden Fransız askerlerinin Türk toplarını tahrip edip denize attıklarını belirterek, “Bu topların bir kısmı, halen sahil kesiminde denizin kenarında bulunuyor. Defalarca yetkililere başvurarak bu tarihi özelliği olan toplara sahip çıkılmasını istedik. Ancak bunda başarılı olamadık. Bizler de kendi imkanlarımızla deniz içinde bulunan birkaç topu çıkararak beldemize getirip sergilemeye başladık. Büyük kısmı çürüyen bu tarihi topların bir kısmı halen sahilde, denizin içinde çürüyor. Çanakkale Zaferi’nin 94. yıldönümünü kutlamaya hazırlandığımız şu günlerde, bu ayıp herkesin tepkisini çekiyor. 94 yıl önce Çanakkale’nin geçilmezliğini sağlayan bu toplara sahip çıkılması lazım. Yetkililerin tarihimize sahip çıkmalarını ve savaşta kullanılan bu topları deniz içinden çıkararak koruma altına alıp sergilemelerini istiyoruz” dedi.
Öte yandan vatandaşlar ise tarihe sahip çıkılmamasına tepki göstererek, “Tarihi toplar her geçen gün çürüyüp gidiyor. Bunlara yetkililerin sahip çıkması lazım. Tarihi özelliği olan bu toplar başka ülkede olsa bunlara özenle bakılırdı. Ülkemizde ise bunlar hurda olarak kullanılıyor” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir