Kurşunlu Köyü Halkı: “Adilce Yargılanmak İstiyoruz”

10 Mart 2014

Bayramiç İlçesi’ne bağlı Kurşunlu Köyü’nde feldspat madeni çalışmalarına engel oldukları gerekçesiyle haklarında 10’ar ay hapis cezası kararı verilen köylüler mücadelelerinden vazgeçmiyor. 15 Mart 2014 Cumartesi günü herkesi Kurşunlu Köyü’ne beklediklerini belirten köy halkı, “Bize hukuktan ayrılmamamızı söylediler. Peki ne oldu? Çektiğimiz çilenin yanında, köyümüze 40 bin TL’den fazla ceza kesildi. Suçumuz neydi? Köy meydanındaki kahvede oturmak ve ormanımıza sahip çıkmak, bir babanın oğluyla köy kahvesinde konuşması mı suç? İstediğimiz sadece eskisi gibi sakin, sağlıklı, huzurlu, oksijeni bol yaşantımıza geri dönmek. Önümüzdeki günlerde hızlı öksürdük diye bize ceza kesilirse artık şaşırmayacağız. Yargıdan bir tek beklentimiz var o da adil yargılanmak. Haklı olduğumuz bu mücadeleyi hukukun içinde kalarak sürdüreceğiz. Tüm halkımızı verdiğimiz bu onurlu mücadelede, 15 Mart Cumartesi günü saat 13.00’da köyümüze bekliyoruz” dediler.

Bayramiç Sulh Ceza Mahkemesi’nde başlatılan yargılama süreci sonrasında geçtiğimiz hafta haklarında 10’ar ay hapis cezası kararı verilen, daha sonra bu cezası 6’şar bin lira paraya çevrilen çevreciler, bugün Kurşunlu Köyü halkının katılımı ile birlikte ortak bir basın toplantısı düzenleyerek halka çağrıda bulundular. Bülent Özüren, Ayşe Nihan Kuzucu, Kağan Baraş ve Kurşunlu Köyü Muhtarı Muharrem Gürel’in bulunduğu toplantıda, basın açıklamasını ise Başbakan Erdoğan’a “Senin Kızın Sümeyye Gibi Rahat Uyumak İstiyoruz” sözleriyle çağrıda bulunarak akıllara kazınan Bircan Işık gerçekleştirdi. İşte o basın açıklaması:

SERGİYE DESTEK VERDİLER
Öte yandan 187. Tıp Haftası kapsamında Prof. Dr. Türkan Saylan Sosyal Tesislerinde düzenlenen “Sağlık ve Çevre” konulu sergide, Kurşunlu Köyü’nde yaşanan gelişmeleri fotoğraflarla sergileyen çevreciler buradaki katılımcılara tek tek bilgilendirmede bulundular.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir