Kurşunlu Köyü Halkı Yalnız Değildi

17 Mart 2014

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesine bağlı Kurşunlu Köyü sakinlerinin feldspat madenine karşı yürüttükleri mücadeleye destek olmak için çeşitli platformlardan yaklaşık 150 kişi 15 Mart Cumartesi günü Kurşunlu Köyü’nde bir araya geldi. Çanakkale ve çevre bölgelerden destekçilerin yer aldığı buluşmada Çanakkale Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekilleri Ali Sarıbaş ve Serdar Soydan da partililer ile birlikte köy halkının arkasında bulunduklarının mesajını verdiler. Bu buluşmaya Çanakkale Valisi, Belediye Başkanı ve AKP Milletvekillerinin davet edildiği öğrenilirken, yalnızca Çanakkale CHP Milletvekillerinin katılımı dikkat çekti.

Köy halkına kısa bir konuşma yapan CHP milletvekilleri, AKP hükümetinin insanı ve yaşamı yok sayan ranta dayalı politikalarını eleştirerek bu sorunun Türkiye’nin birçok bölgesinde yaşandığını kendilerinin Kurşunlu köyü halkının yanında olduklarını vurguladılar.

Köy halkına kesilen toplam 40 Bin TL’lik para cezasını karşılamak için köy kadınları kermes düzenledi. Destekçilerin yoğun ilgi gösterdiği birbirinden güzel birçok doğal ürünün satışı gerçekleşti. Köy halkı tarafından kendilerini desteklemek için gelenlere pilav yoğurt ikramı yapılarak odun ateşinde kazanlarda hazırlanan yiyecekler büyük ilgi gördü.

Gitar eşliğinde kısa müzik dinletisinin ardından köylüler ve destekçiler madenin bulunduğa alana yürüyüş gerçekleştirdiler.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir