Lapseki Şahinli Köyü’nün İçme Suyu İsyanı

27 Ağustos 2011

Çanakkale’nin Lapseki ilçesine bağlı Şahinli Köyü’nde maden sondaj çalışması sırasında içme suyu ana damarına zarar verildiğini iddia eden köylüler, çamur şeklinde akan suların bir süre sonra tamamen kesildiğini belirterek, bu duruma tepki gösterdi. Çanakkale Belediyesi, köylülerin talebi üzerine, köye tankerlerle içme ve kullanma suyu gönderdi.

Şahinli Köyü’nde bir süredir maden sondaj çalışması yapıldığını belirten vatandaşlar, bu konuda ilgili firma yetkililerini 7 kilometre uzaklıkta bulunan köyün içme suyu ana hattı yakınlarında sondaj yapmamaları konusunda uyardıklarını belirterek, “Ancak bu konuda kendilerini uyarmamızı rağmen gidip Karatepe mevkiindeki köyün su ihtiyacının karşılandığı ana damar yakınında sondaj yaptılar. Bir süre sonrada 800 kişinin yaşamını sürdürdüğü köyümüzdeki çeşmelerden kahverengiye benzer su akmaya başladı. Hemen su kaynağımızın bulunduğu yere giderek, yetkililere bunun sebebini sorduk. Ancak ne var ki, sondajı bizim ana su damarının dibinde yapmışlar. Çeşmelerden de daha sonra çamur gibi su akmaya başladı. Bir süre sonrada çeşmelerimizden su akmaz hale geldi. Daha önce Lapseki ilçesinden köyümüzdeki çeşmelerden su doldurmaya geliyorlardı. Şimdi bizler suya muhtaç hale geldik. Bir süre önce yetkililer gelip burada su numuneleri aldılar. Bir süre önce de bu suyun kullanılamayacağı bizlere söylendi. Köyde susuzluk çekiyoruz. Bu duruma bir çözüm yolu bulsunlar. Köyümüz yeniden suya kavuşsun” dedi.

ÇANAKKALE BELEDİYESİ KÖYE TANKERLE SU GÖNDERDİ
Öte yandan, Çanakkale Belediyesi, köylülerin talebi üzerine bölgeye tankerlerle içme ve kullanma suyu gönderdi. CHP Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan da Şahinli’ye giderek köylülerle görüştü. Seçimlerden önce bu bölgede yapılacak olan sondaj çalışmalarının ardından, böyle bir sonucun yaşanabileceğini söylediklerini belirten Serdar Soydan, “Gördüğünüz gibi dediklerimiz çıktı. Bu konuda en kısa sürede yetkilerin gerekeni yapması lazım. Çevre konusunda herkesin duyarlı olması gerekiyor. Bizlerde bu konudaki duyarlılığımızı daha önce göstermiştik, bundan sonra da göstermeye devam edeceğiz” dedi.

Çanakkale Belediye Başkan Vekili Muharrem Erkek de köyü ziyaret etti. Erkek, köyde yaşananların bir çevre felaketi olduğunu belirterek, “Bu konuda bütün herkesin birlik ve beraberlik içinde olmasının gerekiyor. Suların bu şekilde olma daha bir başlangıç. Siyanürle altın daha aranmaya başlanmadı. Daha sondaj yapılıyor. İleride çok daha büyük çevre felaketleri olabilir. Bu sebeple bu konuda herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerekiyor” dedi.

Şahinli Köyü muhtarı Davut Şahin de yaptığı açıklamada sondaj çalışması sırasında gerçekleşen olay sonrası suların önce çamur şeklinde aktığını, sonra da kesildiğini belirterek, “Bu konuda gerekli yerlere müracaatlarımızı yaptık. Numuneler alındı. Su içilemez ve kullanılamaz raporu elimize geldi. Şuan taşıma su ile köyümüzün su ihtiyacını karşılamaya çalışıyoruz. Günde 100 ton köyümüzün su ihtiyacı var. Bunu karşılayamıyoruz” dedi.

Köye gelen Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şube Başkanı ve Çevre Platformu Sözcüsü Hicri Nalbant, daha önce köyde yaptıkları bilgilendirme toplantılarında bu tür olayların yaşanabileceğini anlattıklarını belirterek, “Keşke bu söylediklerimiz gerçekleşmemiş olsaydı. Gördüğünüz gibi daha sondaj da sular bu hale geldi. Siyanür kullanıldığında nasıl olur onu düşünmek bile istemiyorum” dedi.

Daha sonra Çanakkale Belediyesi tarafından tankerlerle getirilen sular köyün içme suyu depolarına boşaltıldı.

Güncelleme: 28 Ağustos 2011 Pazar 19:29
VALİ TUNA VE MİLLETVEKİLİ DANİŞ ŞAHİNLİ KÖYÜNÜ ZİYARET ETTİ
Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, TBMM Dilekçe Komisyon Başkanı Milletvekili Mehmet Daniş ile birlikte maden sondaj çalışmaları sırasında su kaynakları zarar gören Lapseki ilçesine bağlı Şahinli köyünde incelemelerde bulundu.

Lapseki Kaymakamı Fahri Meral, İl Özel İdare Genel Sekreteri Ayhan Gider, AK Parti İl Genel Meclisi üyeleri Eyüp Yılmaz, Ayhan Arslan ve AK Parti İl Başkanı Muzaffer Kutlu?nun da yer aldığı ziyarette Şahinli Köyü Muhtarı Davut Şahin ve köylülerin sorunlarını dinleyen Vali Tuna ve Milletvekili Daniş, sondaj çalışması yapılan yeri gezdi. Köylülerin su ile ilgili şikayetlerini dinleyen Vali Tuna ve Milletvekili Daniş gereken incelemelerin yapıldığını ifade ederek, tahlil sonuçlarının beklendiğini, bu sonuca göre gerekenin yapılacağını söyledi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir