Lapseki’de 27. Geleneksel Kiraz Festivali Başladı

15 Haziran 2012

Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde, Lapseki Belediyesi’nce bu sene 27’incisi düzenlenen Kiraz Festivali başladı.

14 Haziran perşembe günü saat 16:45’te Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başlayan program, saat 17:00’da Lampsakos Heykeli’nin açılışıyla devam etti.

Belediye yetkililerinden yapılan açıklamada antik ismi Lampsakos olan Lapseki’nin dünyada adına ilk para basılan antik kent olma özelliğini taşıdığını ve dünyanın en değerli sikkelerinden birisi kabul edilen Lampsakos sikkelerinin en belirgin özelliğinin ise üzerinde bulunan kanatlı at (pegasus) figürü ooduğunu buna istinaden belediye tarafından sponsorlar aracılığı ile iskele meydanına dikilen Lampsakos Heykeli’nin, Kiraz Festivali programı çerçevesinde açılışı yapıldığı belirtildi.

Lapseki Belediye Başkanı Gani Mehmet Ekim açılış töreninde yaptığı konuşmada; Gazi Mustafa Kemal Atatürk Parkı ve Meydanı’nda daha önce yaptırılan Atatürk Heykeli’nin ve şimdi açılışı yapılan Lampsakos Heykeli’nin ünlü Heykeltıraş Prof. Dr. Tankut Öktem atölyesine yaptırıldığını ve kısa bir zaman sonra deniz kıyısından 20 metre açığına yapılacak Denizkızı Heykeli’nin de tamamlanmasıyla birlikte bu eserlerin Lapseki İlçesinin turizm potansiyeline görsel olarak olumlu yansıyacağını vurguladı. Ayrıca batı sahil kanadı düzenlemesi için Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi işbirliği ile yapılan proje tasarımlarının bittiğini ve kısa bir süre sonra hayata geçirileceğini müjdeledi.

Heykel açılışının ardından festival stantlarının açılışıyla devam eden Kiraz Festivali programının ilk günü, saat 19:00’da başlayan minder güreşlerinin tamamlanmasıyla birlikte sona erdi

Lapseki 27. Kiraz Festivali, 14-15-16-17 Haziran 2012 günleri gerçekleştirilecek olan etkinlikler ile 22 Haziran Cuma günü yapılacak olan ilçe hayırı ve 24 Haziran günü yapılacak olan doğa yürüyüşüyle son bulacak.

Lapseki 27. Kiraz Festivali Programı için tıklayın…

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir