Lenfödem Tedavisi, Ezine’de Hizmete Sunuluyor

03 Aralık 2015

Çanakkale Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Ezine Devlet Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon servisinde 25.11.2015 tarihinden itibaren lenfödem tedavisine başlandı.

Çanakkale Kamu Hastaneleri Birliği konuyla ilgili verdiği demeçte, çoğunlukla kollarda veya bacaklarda, bazen gövdede şişkinlik yapan Lenfödem hastalığının artık Ezine Devlet Hastanesi’nde tedavi edileceğini duyurdu. Ayrıca hastalık hakkında bilgiler veren kurum, açıklamada şunları kaydetti:
“Lenfödem; protein içeriği yüksek sıvının hücreler arası dokuda birikerek, çoğunlukla kollarda veya bacaklarda, bazen gövdede şişkinlik yapmasıdır.
İki çeşit lenfödem vardır:
1. Primer lenfödem: Doğuştan lenf sisteminde bozukluk vardır fakat travma, enfeksiyon, hamilelik, ergenlik gibi tetikleyici faktörler olana kadar vücudun diğer sağlam lenf damarları vücudun lenf yükünü taşır.
2. Sekonder lenfödem: Doğuşta herhangi bir lenf problemi yoktur. En sık görüldüğü durumlar kansere bağlı cerrahiler sonucu beraberinde çıkarılan lenf nodülleri ve radyoterapi uygulamalarıdır.
Lenfödem tedavisinde uygulanan kompleks boşaltıcı fizyoterapi 4 farklı yöntemden oluşuyor:
•Manuel lenf drenajı
•Kompresyon (bandaj ve çorap)
•Cilt bakımı
•Egzersiz
Manuel lenf drenajı: Lenf sisteminin eller ile manüple edilerek ödemli bölgeden lenf sıvısının alınıp vücudun çalışan bölgelerindeki lenf nodüllerine transferi amaçlanıyor
Kompresyon bandajı: Manuel lenf drenajından sonra aktive olmuş lenf sisteminin etkinliğini koruma amaçlı yapılan özel bir bandajlamadır.
Kompresyon çorapları: Tedavi bitiminde takip süresince giyilmesi gereken materyaldir
Egzersiz: Lenf drenajına yardım etmek için kas aktivitesi gerekiyor. Egzersizler bandaj veya çorap kullanımı eşliğinde yapılmalıdır”

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir