Leros’ta Sağlık ve Barış Buluşması

Leros’ta Sağlık ve Barış Buluşması
01 Temmuz 2019

Türkiye ile Yunanistan arasındaki dostluk ilişkilerini sosyal, ekonomik, kültürel ve sanatsal alanlarda daha da ileri seviyelere ulaştırmak amacıyla uzun yıllardır Ege’nin iki yakasında çalışmalar yürüten Defne-Dafni Türk Yunan Derneği, 12-13-14 Temmuz 2019 tarihlerinde komşu Leros Adasında “Barış Buluşmaları” etkinliğinin ikincisini düzenliyor. Barış Buluşmalarının Türkiye ayağı ise Eylül ayında İmroz/Gökçeada’da gerçekleşecek.

Bu yıl “Sağlık ve Barış” temasıyla gerçekleşecek buluşmada panel, sağlık taraması, fotoğraf atölyesi, müzik dinletisi, dans gösterileri ve “Barışa Kurulan Sofra” gibi kültür-sanat odaklı etkinliklerle Ege’ye bir barış çağrısı yapılacak.

Buluşma, 12 Temmuz Cuma günü Türk ve Yunan hekimlerin katılımıyla gerçekleşecek “Barış sağlıktır” temasını işleyen bir panelle başlıyor. İki yakanın değerli hekimleri sağlık ve barış kavramları arasındaki yakın ilişkiyi sıcak bir sohbetle gündeme taşıyacak ve ertesi gün de ücretsiz bir sağlık taraması yapacaklar.

Tanınmış fotoğraf sanatçısı İzzet Keribar’ın fotoğraf sergisi ve fotoğraf atölyesi de Ege’nin iki yakasını bir araya getirecek. Atölye çalışmasına Çanakkale Pan Görsel Kültür Derneği üyeleri ve Leroslu fotoğraf sanatçıları destek veriyorlar.

13 Temmuz Cumartesi günü Leros’ta bulunan tarihi kale barış etkinliklerinin ana mekanı olacak. Ada şarkıları ve danslarının yanı sıra “Ege’de Barış” temasına uygun olarak Küçük Asya Derneği folklor ekibi de sahne alacak. 40 yıllık köklü bir kurum olan Artemis Dans ve Müzik Okulu orkestrası ise canlı müzik ile katkı verecek.

Ada’da yaşayan Avrupalı cemaatten bir sanatçının gitarıyla söyleyeceği farklı dillerden şarkılar ise etkinliğin çok seslilik, çok kültürlülük mesajını öne çıkaracak. Leroslu kadınların hazırladıkları yerel lezzetler ve şaraplar katılımcılara ikram edilecek. Bu keyifli geceye İzzet Keribar’ın “İstanbul-Kentlerin Kenti” başlıklı dijital fotoğraf sergisi ayrı bir renk katacak. “Büyülü Ege Adaları” sergisi ise Karaflas Restoranın avlusunda görülebilecek.

Buluşmanın son günü olan 14 Temmuz Pazar programında ise bir gastronomi aktivitesi yer alıyor. “Barışa Kurulan Sofra” adını taşıyan bu etkinlik ortak kültüre odaklanan bir mutfak atölyesi. Önlüklerini takan katılımcılar masaların etrafında bir araya gelerek Türkçe “Türlü” Yunanca ise ‘Turlu’ olarak bilinen nefis yaz yemeğini hazırlayacaklar. Böylece ortak bir sofrayı da paylaşarak son bulacak olan Barış Buluşmalarının Türkiye ayağı ise Eylül ayında İmroz/Gökçeada’da gerçekleşecek.

Ana organizatörü Defne-Dafni Türk Yunan Derneği olan Barış Buluşmalarına Leros Metropolitliği, Leros Belediyesi, Artemis Dans ve Müzik Okulu, Küçük Asyalılar Derneği, AIAL Yunan-İtalyan Derneği de destek veriyor.

Bodrum’dan Leros Adası’na haftanın iki günü direkt, ayrıca her gün Kos adası üzerinden aktarmalı tekne seferleri mevcut.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir