Levent Çelikel, Kent Müzesi’nin Konuğu Oldu

27 Aralık 2012

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi, 2012 senesinin son Çarşamba etkinliğinde Levent Çelikel’i “Çanakkale Fotoğrafları Slayt Gösterimi” ile ağırladı.

2012 senesinin son günlerini yaşadığımız bu günlerde Çanakkale kentinin kuruluşunun da 550. yılına veda ederken 2012 senesinden kente yansıyanlar Levent Çelikel’in objektifinden konuklar ile paylaşıldı. Kenti; “Tanıdık ama kimi zamanlarda da tanıdık olmayan, ışığın kırıldığı bir yer” olarak tanımlayan Çelikel’in Parkinson hastalığından sonra değişen hayatında önemli yerlerden biri olan fotoğrafçılığın yansıtıldığı sohbet, sohbete katılan dostlarının da Levent Çelikel’i anlatımları ile zenginleşti.

Pipo koleksiyoncusu, eski bir basketbolcu, geniş müzik arşivi sahibi olan Levent Çelikel hastalığı sonrasındaki bu uğraşının artık kendi sınırlarını aştığını, fotoğraflarının kontrolünü elinde tutmakta zorlandığını belirtti. Slayt gösteriminin ardından sohbete katılan konuklar, fotoğraflar ve kent üzerine düşüncelerini paylaştı. Konuklar, soğuk havalarda kentin dış mekanlarını kullanmayı tercih etmeyerek korunaklı evlerinde özgür yaşadıkları yanılsamasına kapıldıklarını, özgürlüğü hastalık nedeniyle kısıtlanacağı düşünülen biri tarafından kentin kış gecelerinin, Yalı Hanı’nın karlı manzarasına tanıklık etmenin heyecanını yaşadıklarını belirttiler. Tanıdık mekanların farklı gözlerle farklı yönlerinin görülebileceği ifade edildi. Konukların ilgi ile izlediği sohbet, kentin unuttuğumuz ya da her gün içinden geçtiğimiz halde farkına varamadığımız değişik noktalarında Levent Çelikel’e daha uzun yıllar rastlamak temennisi ile sona erdi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 02 Ocak 2013 Çarşamba saat 18.00’da Cevat İnce moderatörlüğünde “Kentin 550 Yılına Birlikte Bir Bakış” isimli söyleşi gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir