Lies Kortenhorst İle “Katılımcı Sanat” Konulu Söyleşi Düzenlendi

09 Aralık 2014

Çanakkale Belediyesi, Dada Neşeli Fikirler Atölyesi, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Tam Tam Nesne Tiyatrosu ortaklığı ile 8 ? 11 Aralık 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek “Hikayelerin Sırrı: Çocuklarla Nesne Tiyatrosu ve Görsel Bir Araştırma” programı, Lies Kortenhorst’un “Katılımcı Sanat” konulu söyleşisi ile başladı.

8 Aralık 2014 Pazartesi günü, saat 18:30’da Çanakkale Belediyesi Yazar ve Sanatçı Evi’nde gerçekleşen söyleşiye öğrenciler ve sanatseverler yoğun ilgi gösterdi.

Hollandalı resim sanatçısı Lies Kortenhorst, katılımcı sanatın oluşabilmesi için sanatçı, topluluk, talep ve fikir olması gerektiğini anlatarak sözlerine başladı. Kortenhorst, öğrenci grubu veya mahalle gibi herhangi bir topluluğun, kendileri tarafından belirlenen gerçek bir ihtiyaç doğrultusunda, sanatçı ile ilişkilenmesiyle başlayan katılımcı sanatın olmazsa olmazının, topluluğun talebi ve sanatçının fikri olduğundan bahsetti. Karşılıklı, interaktif bir çalışma sonucunda ortaya çıkacak eserin estetik olmakla birlikte, kente ve kentliye yarar sağlaması gerektiğini belirtti.

İngilizce gerçekleşen sunumu Diyarbakır Sanat Merkezi’nden, bu proje kapsamında kentimize gelen Ezel Yılmaz Türkçe’ye çevirdi. İlk olarak Hollanda’nın Deventer kentinde gerçekleşen bu projeyi Diyarbakır’da da gerçekleştirdiklerinden ve çok güzel sonuçlar elde ettiklerinden bahseden Yılmaz, Çanakkale’de de güzel ve verimli bir proje geçirmeyi dilediklerini sözlerine ekledi. Projenin Hollanda ayağında, sanatçıların işbirliğini koordine eden Johan Kuiper de söyleşiyi dinleyenler arasındaydı.

Karşılıklı soru-cevap şeklinde yaklaşık iki buçuk saat süren söyleşi de Sanatçı Lies Kortenhorst deneyimlerini, bilgilerini ve kendi ülkesinde katılımcı sanatı anlattı.

[canakkale.bel.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir