Lif Sanatından Koreatlar 5

19 Ekim 2019

ÇOMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Bölümü öğrencilerinin hazırladığı Lif Sanatından Koreatlar 5 isimli sergisi açıldı.

ÇOMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Tasarım Bölümü 2 ve 3’üncü sınıf öğrencilerinin, “Lif Sanatı I-II-IV” dersleri kapsamında yaptıkları çalışmalarından oluşan ‘Lif Sanatından Korelatlar 5’ adlı sergi Manfred Osman Korfmann Kütüphanesi Sergi Salonu’nda açıldı. Sergi açılışına, ÇOMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Tasarım Bölümü Öğretim Görevlisi ve sergi Küratörü Eşref Bülent, öğretim görevlileri, öğrenciler ve sanatseverler katıldı. Sergi hakkında açıklamalarda bulunan ÇOMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Tasarım Bölümü Öğretim Görevlisi Eşref Bülent , “2018-2019 yılları içinde, güz ve bahar yarıyılları içinde 3 sınıfın topluca yaptığı bir çalışmadır. Genellikle dokuma ve benzeri işler var. Makrome tekniği ile yapılmış eserlerimiz de var. Bu sergi ve bu eserler Çanakkale’deki sanatseverlere örnek olacaktır. Dokuma teknikleri farklı farklıdır, eserler çok basit malzemelerle üretilmektedir. Tabi burada çalışmalarımız ve malzemelerimiz ne kadar basit olursa imkânlarımız da o derece artıyor. İplik olarak kullandığımız malzeme el örgüleri için kullanılanlar ve fantezi ipliklerdir, öğrencilerimiz genellikle bunları kullanıyor. Geleneksel tekniklerle de üretim yapabiliyoruz. Çalışmalarımız için önce bir taslağımız var, bu taslaklar üzerinde öğrencilerimiz öncelikle yorumlar yapıyor ve daha sonra renklendirmelere göre bir tasarım aşaması var. Daha sonra öğrenciler çalışmalar üzerine yoğunlaşıyor. Bu eserler tamamen el yapımı çalışmalar olduğu için bir eşi ve benzeri yoktur. Lif sanatı dediğimiz de zaten bir dekoratif bir ürün sergilemesidir. Resimsel çalışmalarımız da oluyor. Umarım bu sergimiz bütün sanatseverlere faydalı olur” şeklinde konuştu.
30 Ekim tarihine kadar açık kalacak olan sergide 31 dokuma etamin çalışmalarından dekoratif ürünler, 3 adet ise öğrencilerin resimsel boyutta eser çalışması yer alıyor.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir