Madra Dağı ve Kazdağları Belediyeler Birliği Bayramiç’te Toplandı

01 Aralık 2010

Kazdağı ve Madra dağlarında altın arama faaliyetlerini önlemek amacıyla bölgede yer alan 19 ilçe ve belde belediyesinin üye olduğu “Madra Dağı ve Kazdağları Belediyeler Birliği”nin Kasım ayı olağan meclis toplantısı Bayramiç’te yapıldı.

Bayramiç Belediyesi toplantı salonunda gerçekleşen Kasım ayı toplantısında Kuşçayır ve Muratlar köylerinde maden arama faaliyetlerini artıran şirketlerin son durumu gözden geçirildi. Yöre halkının tedirginlikleri, maden arama şirketlerinin sondajları sonucu köylerin içme sularının kirlenmesi, sondaj aşamasında yöre ekonomisinin zarar görmesi, yöreye Çanakkale dışından gelen bazı yatırımcıların altın madeni arama çalışmaları nedeniyle duyduğu tedirginlik sonucu yatırım yapmaktan vazgeçmesi konuları üzerinde konuşmalar yapıldı.

Toplantıya katılan Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan ilçenin tarım ve hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı bir yöre olduğunu belirterek, ?Son dönemlerde Bayramiç Barajının sulama alanının genişlemesi nedeniyle İzmir ve İstanbul?dan çok sayıda yatırımcı meyve bahçesi ve hayvancılık yapma düşüncesi ile yöreden arazi alıyordu. Fakat maden sondaj çalışmalarının artması nedeniyle bu girişimciler yapacakları yatırımlardan vazgeçmeye başladı. Yöremiz ekonomik olarak daha arama aşamasında zarar görmeye başladı. Meyveciliğin, hayvancılığın ve tarımın yöremizdeki faaliyetlerinin artması gerekirken düşüş yaşanıyor. Bu kötü gidişin başlıca sebeplerinden biri de maden arama şirketleri? dedi.

Toplantıya katılan katılımcılar da maden arama şirketlerine karşı daha etkili mücadele önlemleri alınması konusunda görüş birliğine vardı. Toplantıya Bayramiç Belediye Başkanı İsmail Sakin Tunçer, Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan, Zeytinli Belediye Başkanı S. Hasan Arslan, Kadıköy Belediye Başkanı Hasan Özel, Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan, Zeytinli Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Simlioğlu, Bayramiç Belediye Başkan Yardımcısı Ergun Tüzgen, Küçükkuyu Belediye Meclis Üyesi Ali Cenk, Kadıköy Belediye Meclis Üyesi Bayram Yıldırım katıldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir