Mahal’de Permakültür Konuşuldu

05 Mart 2014

Mahal Sanat Merkezi’nde Permakültür eğitmeni Steve Read’in konuşmacı olarak katıldığı “Kentte Permakültür” temalı söyleşi gerçekleştirildi. Yaklaşık 25 kişinin katıldığı söyleşide Çanakkale Permakültür’den Timuçin Şahin simültane çeviri yaparak katkıda bulundu.

Fransa’da ikamet eden ve birçok ülkede projeler gerçekleştiren Steve Read, Mahal Sanat Merkezi’nde Permakültür’ü anlattı. Konuşmasına Permakültür kavramını tanıtıp konuya kısa bir girişle başlayan Read, özellikle Permakültür konusunda sosyal ve ekonomik sistemler çalıştığını belirterek ekoloji biliminin Permakültere etkilerine değindi.Read, Permakültür’ün hem sanat hem de bilim olduğunu, tepki vermekten çok harekete geçmenin gerekli olduğunu belirtti. Bir şehir incelendiğinde, tek ele alan uygulamaların öncelikle dünyaya özen gösterip göstermediğine, insanlara özen gösterip göstermediğine ve bir artı değer katıp katmadığına bakılmasının gerekliliğinin altını çizdi. Kendini sürdürebilecek ve yenileyebilecek nitelikte, ürün veren, ve ortaya çıkan artı değerin paylaşımını sağlayan bir sistem hedeflediklerini dile getirdi.

“Kırsala Yaşam Kazandırılmalı”
Şehirlerin adeta bir kanser hücresi gibi kendini destekleyen sisteme zarar verdiğini belirten Read, kırsala yaşam kazandırılması gerektiğini söyleyerek, ısınma ve atıksuların tekrar kullanımları ile ilgili permakültürel açıdan örnekler sundu. Read, şehirlerde bazı alanların yeşillendirilmesi ile kırsal alan hissinin yaratabileceğine dikkat çekti. Şehirlerde yaratılacak bu yeşillik alanların ara bölgeler oluşturup giderek çoğalmaları ile Kentte Permakültür’ün değeri ve önemi daha görülebilir hale gelecektir. Bu şekilde şehirler birçok kırsal alanın yani köyün bir araya geldiği alanlar olarak tanımlanabilir.

Yeni Permakültür Alanının Tasarımı Oluşturuldu
Steve Read’den sonra konuşan Çanakkale Permakültür’den Timuçin Şahin, Çanakkale Belediyesi’nin Esenler bölgesinde 11 dönümlük bir araziyi hobi bahçeciliği için tahsis ettiğini belirterek arazinin yapısı hakkında bilgiler verdi. Söyleşi’ye gelen izleyiciler ile birlikte bu 11 dönümlük araziden Çanakkale Ekolojik Yaşam İnisiyatifi (ÇAYEK) için tahsis edilen 600 metrekarelik alan için arazinin Permakültürel tasarımı yapıldı. İzleyicilerin aktif olarak fikirlerini dile getirerek gerçekleşen tasarım Esenlerde yer alan arazide uygulamaya geçirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir