Mahalle Meclisleri “Kent Hakkı ve Katılım Forumuna” Katıldı

19 Haziran 2014

Çanakkale Kent Konseyi Mahalle Meclisleri, Nilüfer Kent Konseyi’nin 3 Fidan Gençlik Parkı’nda düzenlediği ‘Kent Hakkı ve Katılım Forumu’na katılarak kuruluş süreçlerini ve çalışmalarını aktardılar.

Nilüfer Kent Konseyi tarafından düzenlenen “Kent Hakkı ve Katılım Forumu’ Türkiye’nin mahalle ölçeğinde örgütlenen meclisleri, komiteleri ve derneklerini bir araya getirdi. “Senin mahallen, senin kararın” anlayışıyla düzenlenen forum da kent hakkı ve katılım konusu ele alındı.

“Temsili demokrasi yerine doğrudan demokrasiyi hayata geçirmeyi isteriz”

Esenler Mahalle Meclis Başkanı İrfan Kütüklü; “Kent Konseyi bütçesi belediye bütçesinden ayrılır. Bizim Belediye ile olan bağımız o kadar. Bunu mevcut belediye anlayışına onların dediği şekilde davranacağız olarak algılamıyoruz. Demokrasiyi ülkemizde yaygınlaştıracak anlayış bu parklarda özveri ile gönüllük esasına göre görüşlerini aktaran sizlerle birlikte olacak. Türkiye’de demokrasi çok farklı bir şekilde algılanmakta, yukarıdan söylenen yapılmakta, demokrasi 5 yılda bir sandık seçmen günü olarak düşündürülmeye çalışılmaktadır. Halbuki demokrasiyi yaşamın her alanında sorunların çözümünde birlikte olmak üstesinden gelmek olarak anlıyoruz. Mahallede seçilmiş muhtar olabilir ama mahalle meclisleri ile birlikte mahallenin bütün dinamiklerini kapsayan, bunu harekete geçiren, birlikte mahalle sorunlarını tartışan, çözüm yollarını üreten, bunun için adım atan bir anlayışı yani temsili demokrasi yerine doğrudan demokrasiyi hayata geçirmeyi isteriz.” dedi.

“Çalışmalarımızda iki temel çizgimiz var”

Çanakkale Kent Konseyi Mahalle Meclislerinin kuruluş süreci ile ilgili bilgiler veren Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz; “Ben katılmak istiyorum diyen herkes mahalle meclisinin içine giriyor, genel kurula katılıp çalışmalarda yer alıyor. Kuruluş çalışmalarında ilk adımı mahalle muhtarları ile attık. Muhtarlık ve azaları olmak üzere mahallede duyarlı, girişimci olan, çalışma yapanları bir araya getirmeleri teklifinde bulunduk. Onlar bu kişileri bir araya getirdiler. 60-70 kişilik toplantılarda mahalle meclisinin ne olduğunu, nasıl kurulacağını anlattık onların önerilerini aldık. Nasıl bir üyelik, temsiliyet sisteminin nasıl olması gerektiğini onların katkı ve önerileriyle belirleyerek 7 mahallede bu çalışmayı gerçekleştirdik. Mahallelerde farklı sayıda toplantılar yaparak süreci kesinleştirdik. Mahalle meclisi yönergesi oluşturduk. Buna göre her mahalle kendi ilk genel kurulunu yaptı. Kendi yönetici ve yönetim kurulunu seçtiler, çalışmalarına başladılar. Çalışmalarımızda iki temel çizgimiz var. Birincisi hemşerilik bilinci ile kent hakkı ve kentlilik konularında bilgilendirme çalışmaları yapmak. İkincisi mahalledeki sorunların tesbiti ve mahalleliyle birlikte çözüm önerileri oluşturarak ilgili kurumlara çözüm önerilerini iletmek, takip etmek ve denetlemek.” ifadelerini kullandı.

“Sesimizi duyurabildik”

Fevzipaşa Mahalle Meclisi Yürütme Kurulu Üyesi Aslı Kırıkkulak ise “Kent Konseyi’nin var olmasını çok önemsiyoruz. Kentsel dönüşüm değil içinde güzelleştirmek için halkımızla çalıştık. İlk çalışma çocuklar içindi. Örf, adetlerimiz var. Bunları koruyoruz ve önemsiyoruz. Biz bir şeyleri başardığımızı düşünüyoruz. Nota kursunu tamamlayan 5 çocuğumuz güzel sanatlarda okuyor. Ondan sonra bayanlarımız için kurslar açtık. El becerilerini ortaya çıkarttık. Bu sayede özgüven kazandık. Her şeyden önce dışlanma olayını yendik. Kent Konseyi olmadan önce fazla sözümüzü dinletemiyorduk. Başkanımız Saim Yavuz çok destek verdi. Mahallemizin hayatını anlatan kitap yaptık. Bayanlarımız için sağlık söyleşileri düzenledik. Okumayan çocuklara eğitim verdik. Çok mutluyum iyi ki Mahalle Meclisi açıldı, sesimizi duyurabildik.” dedi.

“Mahallemizin sorunlarını en aza indirmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz”

Esenler Mahalle Meclisi Yürütme Kurulu üyesi Fatma Çalışkan da “2013 Kasım ayında Esenler Mahalle Meclisi açıldı. Mahalle Meclisi olarak kurulduğumuz günden itibaren yaşadığımız yerle ilgili çalışmalar yapıyoruz. Mahallemizde forum düzenledik. Esenler Piknik alanı ile ilgili halkın görüş ve önerilerini aldık. Piknik alanının kullanımı gün geçtikçe amacını aşmaya başladı. Mahallelilerle birlikte Özgürlük Parkında 5 Haziran Dünya çevre gününde geniş katılımlı forum düzenledik. Herkes görüşlerini açıkladı. Mahalle Meclisi olmadan öncede bir dizi çalışma yapmıştık. Baz istasyonu gündeme gelmişti. Mahalle meclisi yoktu ama baz istasyonunu yaptığımız çalışmalarla kurdurmadık. Çanakkale’de meydana gelen deprem sonucunda halkımızı doğal afetler konusunda bilgilendirmek istedik. AFAD ve mahalle meclis işbirliği ile deprem semineri verdik. Bu tür etkinlikleri yaparak mahalle sakinleriyle, mahallemizin sorunlarını en aza indirmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz.” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir