‘Mavitay Drama Yoluyla Müze Gezileri’nin İlki Gerçekleşti

02 Haziran 2009

Mavitay Çocukların Kültür Evi, Yaratıcı Drama Koordinatörü Öğr.Gör. İffet Aksoy Tokgöz liderliğinde düzenlediği ?Mavitay Drama Yoluyla Müze Gezileri? nin ilkinde çocukları Çanakkale Arkeoloji Müzesi ile buluşturdu. Yeşim Kaya ve Erdinç Alnıak?ın yardımcı eğitmen olarak görev aldığı gezi yaklaşık iki buçuk saat sürdü.

Etkinlikte, müzelerin, geçmişi anlamak, tarihe saygı duymak ve kültürel değerlerimize sahip çıkabilmek için önemli mekânlar olduğu bilinci ve çok yönlü öğrenme ve yaşam alanı olan müzelerin öğrenme ve eğitime katkısından yola çıkarak; yaratıcı drama yöntemi ile Arkeoloji Müzesi?ndeki eserler incelendi. Yaratıcı drama; doğaçlama, rol oynama vb. tiyatro ya da drama tekniklerinden yararlanıldığı, grup çalışması içinde, bireylerin bir yaşantıyı, bir olayı, bir fikri, kimi zaman soyut bir kavramı veya davranışı, eski bilimsel örüntülerin yeniden düzenlenmesi yoluyla ve gözlem, deneyim, yaşantı, duyguların gözden geçirildiği, oyunsu süreçlerle anlamlandırılan ve canlandırılan bir yöntemdir.

Yaratıcı drama yöntemi ile öğrencilerimiz, müzedeki eserleri inceleyerek, müzedeki objelerin, yüzyıllar önce nerede ve kimler tarafından kullanıldığını gruplar halinde müzenin tarihi atmosferinde canlandırarak ?arkeoloji, müze, tarih, kültürel miras? gibi kavramlara ulaştılar, geçmiş ile günümüz yaşam biçimleri arasındaki benzerlik ve farklılıkları yaşayarak canlandırarak öğrendiler.

Çalışma sonunda Öğr.Gör.İffet Aksoy Tokgöz, gerçekleştirilen çalışmada, çok yönlü ve etkili bir öğrenme ortamı sağlandığını belirterek öğrencilerin performansını mükemmel olarak değerlendirdi. Öğrenciler ise, zamanın nasıl geçtiğini farkına varmadıklarını belirterek gezisinin hiç bitmemesini istediler. ?Mavitay Drama Yoluyla Müze Gezileri? devam edecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir