Mecidiye Tabyası’nın 3 Boyutlu Maketi Yapıldı

17 Temmuz 2010

Çanakkale’de Seyit Onbaşı’nın mermiyi sırtlayıp, topa sürdüğü ve ”Ocean” adlı zırhlıyı batırdığı yer olan Rumeli Mecidiye Tabyası’nın 3 boyutlu maketi tamamlandı.

Çanakkale Deniz Zaferi’nin kazanılmasında büyük öneme sahip, Seyit Onbaşı’nın mermiyi sırtlayıp, topa sürdüğü ve ”Ocean” adlı zırhlıyı batırdığı yer olan Rumeli Mecidiye Tabyası’nın 3 boyutlu maketi tamamlandı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim elemanı Seyhan Boztepe, yaptığı açıklamada, yaklaşık 3 aylık bir süreçte, maket uzmanı Hakkı Şahin ile 10 kişilik ekiple, tabyanın 1/100 ölçeğindeki maketi hazırladıklarını söyledi.

Rumeli Mecidiye Tabyası’nın giriş bölümüne konan maketle, tabyanın restorasyon ve çevre düzenlemesinden sonraki durumunu gösterdiklerini belirten Boztepe, ”Maketi 6 metre uzunluğunda, 4 metre genişliğinde ve 2 metre yüksekliğindeki camekan içine yerleştirdik. Ziyaretçiler önce maketi görüp, bilgi sahibi olacak, sonra tabyayı gezecek” dedi.

Boztepe, Çanakkale Deniz Zaferi’nin canlandırıldığı makette, denizdeki gemiler, tabyanın tepeden görünüşü ve çevre donanımlarının yer aldığını ifade ederek, ”Maketin yapımında polyester bazlı maket malzemeleri ile polistenin ve poliüretan tarzı, sıcağa ve hava şartlarına uygun farklı malzemeler kullandık” diye konuştu.

SEYİT ONBAŞININ SAVAŞTIĞI YER

Seyhan Boztepe, Çanakkale Savaşları kahramanlarından Seyit Onbaşı’nın mermiyi sırtlayıp, topa sürdüğü ve ”Ocean” adlı zırhlıyı batırmasını sağladığı tabyanın, savaş sırasında oldukça ön plana çıktığını ve büyük öneminin bulunduğunu bildirdi.

Rumeli Mecidiye Tabyası’nın zaferin kazanılmasında kritik bölgeler arasında yer aldığını anlatan Boztepe, bu açıdan bakıldığında maketin bölgede yer almasının kendileri için önem taşıdığını vurguladı. Boztepe, ”Bu proje Çanakkale’de yaptığımız en önemli projelerden birisidir” dedi.

[Kaynak: Cafe Siyaset]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir