Mehmet Daniş: “Sosyal Medyayı Türkiye’de Yasaklatma Uğraşı İçindeler”

11 Eylül 2013

Milletvekili Mehmet Daniş, Çanakkale’de dün akşam AK Parti binası önünde yapılan eylemleri değerlendirmek için basın toplantısı düzenledi. Parti binasında düzenlenen basın toplantısında protesto eylemini değerlendiren Daniş, eylemcilerin polisi provoke ederek müdahaleye zorladığını söyledi. Bir gazetecinin sözkonusu eylemlerin sosyal medya üzerinden örgütlenmesine ilişkin sorusu üzerine de eylemlerin bir amacının da sosyal medyanın kısıtlanması olduğunu ileri sürdü.

Çanakkale AK Parti Milletvekili Mehmet Daniş konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Yasadışı gösteri yapan bir grup özellikle partimize yönelik saldırgan tavırlar içinde eylemlerde bulunmuştur. Bu eylemler sırasında da sadece polisin ifadeler ile değil hem vatandaşın ifadeleri, özellikle basının da şahit olduğu ve bugün de bunların yazılıp çizildiği gibi polise saldırgan tavırlarla polisin bütün uyarılarının dışına çıkarak adeta aralarındaki provokatörlerinde olayları tetiklemeye çalışmasıyla istemediğimiz görüntüleri ortaya çıkarmıştır. Tabiki iki kişinin olduğu yerde özgürlük vardır. İki kişinin olduğu yerde özgürlüğün olabilmesi içinde bu kişilerin haklarına riayet etmeleri gerekir. 3 Kasım 2002’den bu güne Ak Parti kurulduğu günde ilan ettiği gibi Türkiye’yi hızla demokratikleştirmiştir. Hızla sivil iradeye hakim kılmıştır. Sivil düşüncenin önündeki engelleri ortadan kaldırmıştır. Demokrasiyi derinleştirmiştir. Türkiye’de özgürlükler ve demokrasi beraber gelişmiştir. Bugün Türkiye’de yoksulluk sınırının altında yaşayan insan sayısı daha azdır. Bir doların altında günlük yaşayan kişi kalmamıştır. 2 doların altında bitmek üzeredir. Bundan sonraki hedef 4 dolardır. Bunlar dünyada bizim kat ettiğimiz mesafelerdir. Niye bunları söylüyorum. Emek adına bu eylemleri gerçekleştirenler, yıllarca üniversiteler ücretsiz olsun, üniversiteler parasız olsun diye slogan atanlar maalesef Ak Parti döneminde ücretsiz olan üniversiteleri de görmezden gelmişlerdir. Yoksulluğun hızla azaldığını da görmezden gelmişlerdir. Her ne hikmetse Türkiye’nin adeta prangalarından kurtulmaya başladığı, demokratikleştiği, özgürleştiği ve geleceğe hızlı adımlarla yürümeye başladığı, yelken açtığı günlerde yasadışı örgütlere bir takım yasal örgütlerde katılımlarla bu tür eylemlerle organize edilmiştir. Ben bunların aynı mihraklar tarafından yönetildiğini düşünüyorum. Eğer Türkiye’de emperyalizm uzantılarını arıyorsak buraya bakmamız gerektiğini düşünüyorum. Üzücü olaylardır. Özellikle partimize karşı yapılması manidardır. Burada Cumhuriyet Halk Partisine de şunu ifade etmek isterim. Daha önceki Gezi Parkı adı altındaki eylemlerde maalesef Cumhuriyet Halk Partisinin milletvekilleri de yani demokrasinin en yüksek temsilinin gerçekleştiği Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri de maalesef yine aynı gruplarla Ak Parti binasına yürümüşlerdi. Bu saldırgan tavırlar ne Ak Partiyi ne de inananları hiçbir zaman bu yürüyüşten geri bırakmayacaktır.”

“Sosyal Medya Türkiye’de Yasaklanır Mı? Bunun Uğraşı İçindeler”
Çanakkale AK Parti Milletvekili Mehmet Daniş, bir gazetecinin sözkonusu eylemlerin sosyal medya üzerinden örgütlenmesine ilişkin sorusu üzerine eylemlerin bir amacının da sosyal medyanın kısıtlanması olduğunu ileri sürerek; “Bunlar ‘sosyal medya Türkiye’de yasaklanır mı?’ bunun uğraşı içindeler. Nasıl daha önce Batı’da bazı gazetelerde ilanlar çıktı, ‘bunlar bunu yaptılar, bunu çıkarmaya çalışıyorlar’ denildi. Türkiye, antidemokratik bir ülke olarak gösterildi. Biz de burada toplumsal duyarlılığı yükseltmeye çalışıyoruz. Ortada ne olup bittiğini, gerçekten tüm şeffaflığı ile objektifliği ile ortaya koymaya çalışıyoruz. ‘Acaba sosyal medyada kısıtlamaya gidilebilir mi? Anti demokratik bazı şeylerle izlenim verilebilir mi?’ Tüm çabaların bu olduğunu düşünüyorum. Birbirimize yalan söylediğimiz zaman nasıl kınanıyorsa, sosyal medyada da böyle bir durumda kınanması gerekiyor. Anayasal düzeni yıkmaya yönelik eylemler bunlar. Olmayan bir şey varmış gibi gösterilmeye çalışılıyor.” şeklinde konuştu.

Dün Akşam Neler Yaşandı?
Hatay’ın Antakya ilçesinde, ODTÜ arazisinden geçecek yolda ağaç söküleceği gerekçesi ve “savaşa hayır” yürüyüşü nedeniyle eylem yapan grupta bulunan Ahmet Atakan’ın olaylar sırasında hayatını kaybetmesi yurdun birçok ilinde olduğu gibi Çanakkale’de de protesto edilmiş, Özgürlük Parkı’nda buluşan yaklaşık 200 kişilik protestocu grup pankart açarak Yalı Caddesi’ndeki AK Parti il binası önüne doğru yürüyerek yaşananları sloganlar eşliğinde protesto etmişlerdi. Göstericiler arasından bir grubun AK Parti binası önünde bekleyen Çevik Kuvvet polisine yumurta attığı eylem sırasında Çevik Kuvvet polisi ile protestocular arasında yaşanan arbede sonucunda Çevik Kuvvet polisi göstericilere biber gazı ile müdahale ederek protestocu grubun dağılmasını sağlamış ve çıkan olaylarda aralarında 14 yaşındaki bir kız öğrencinin de yer aldığı, bir öğretmen ve bir üniversite öğrencisi üç kişi gözaltına alınmıştı. 14 yaşındaki kız öğrenci olay akşamı serbest bırakılırken, gözaltına alınan diğer iki kişinin ise bugun sevk edildikleri mahkemece adli kontrol tedbiriyle serbest bırakıldığı öğrenildi.

[canakkalehaber.com & haberler.com & Ç!]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir