Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Merkez Ortaokulu’ndan Bir Öğretmenin Anıları…

Merkez Ortaokulu’ndan Bir Öğretmenin Anıları…

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde “Kentte Yerel Tarih” sergisi kapsamında Merkez Ortaokulu konuşulmaya devam ediyor. 26 Kasım 2014 Çarşamba günü Kent Müzesi’nin konuğu “Merkez Ortaokulu’ndan Bir Öğretmenin Anıları” sohbet konusu ile Ümmühan Erdem oldu.

Sohbete geçmiş öğretmenler gününün kutlayarak başlayan Ümmühan Erdem 1984 yılında eş durumu ile geldiği Merkez Ortaokulu’nda bir aile gibi olduklarını ve o günleri özlemle andığı söyledi. Emekli olmasının üzerinden 16 yıl geçmiş olmasına rağmen öğretmen dostları ile görüşmelerine halen daha devam ettiklerini Merkez Ortaokulu ekolünü yaşattıklarını belirtti. Okulda öğrencilerin kendilerini yönlendirdiklerini söyleyen Erdem bu demokratik ortam sayesinde okullarının pek çok alanda başarı sahibi olabildiğini söyledi. Çanakkale Kent Konseyi Cevatpaşa Mahalle Meclisi bünyesinde gerçekleştirilen Merkez Ortaokulumu geri istiyorum çalışma grubunda da gönüllü olarak çalıştığını söyleyen Ümmühan Erdem, çalışma grubu kapsamında gerçekleştirdikleri çalışmaları da paylaştı. Okullarının bahçesinde nöbet tuttuklarını, iki büyük yürüyüş gerçekleştirdiklerini, imza kampanyası başlattıklarını, siyasilerle görüşüp destek topladıklarını Cevatpaşa Mahallesinin Merkez Ortaokulu “değerini” kaybetmemesi için çabaladıklarını belirtti. Bir hafızanın yok olmasından duyduğu üzüntüyü dile getirirken artık yol tariflerinde bile ismi geçmeyen Merkez Ortaokulu’nun geri kazandırılması için 1 senelik bir söz aldıklarını da sözlerine ekledi. Konukların da katılımı ile devam eden sohbette sadece Merkez Ortaokulu’nun değil dıştan müdahaleler ile pek çok mahallede okulların isimlerinin ve mekanlarının değiştirilmesinin toplumsal belleklerin silinmesi olarak algılanması gerektiği ve tüm kentin birlik olarak belleklerine sahip çıkması gerektiği vurgusu yapıldı. Ümmühan Erdem okul yıllarına dair fotoğraflarını da konuklar ile paylaşırken “Cevatpaşa Mahallesi’nde bir ortaokul olmalı, ortaokul da Merkez Ortaokulu olmalı” sözleri ile sohbet sona erdi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 3 Aralık 2014 Çarşamba saat 18.00’da Doç. Dr. Şeref Uluocak, Yrd. Doç. Dr. Gökhan Gökulu, Araş. Gör. Olgun Bilir, SHU Nigar Etizer Karacık, SHU Dilek Özbay ile “Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği ve Kadına Yönelik Şiddet; Çanakkale Örneği” isimli sohbet gerçekleştirilecek.

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir