“Mevlana ve Mevlevilik” Konulu Panel Düzenlendi

21 Aralık 2012

Hz. Mevlana’nın 739. Vuslat Yıldönümü dolayısıyla düzenlenen Uluslararası Anma Töreni çerçevesinde Çanakkale Valiliği’nin himayelerinde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi tarafından düzenlenen “Mevlana ve Mevlevilik” konulu panel Troya Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Panele Vali Yardımcısı Hüseyin Kulözü, Belediye Başkan Yardımcısı Belgin Akpınar, İl Genel Meclisi Başkanı Ali Rıza Tekin, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Erdem ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Hz. Mevlana’yı anlatan kısa bir film izlendi. Film İlahiyat Fakültesi’nden Arş. Gör. Selman Benlioğlu’nun icra ettiği ney dinletisi ile devam etti. Ney dinletisinden sonra “Mevlana ve Mevlevilik” konulu panele geçildi. Panelde Fen-Edebiyat Fakültesi’nden Doç. Dr. Gülgün Yazıcı “Mevlana’nın Hoşgörü Anlayışı”, Yrd. Doç. Dr. Aznavur Demirpolat “Osmanlı Türk Toplumunda Tasavvufun Sosyo-Kültürel Hayata Etkisi: Mevlevilik Örneği”, İlahiyat Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Sema Özdemir “Mevlana’ya Göre Hayatın Anlamı”, Doç. Dr. Hasan Kaplan “Mevlana’nın Öğretisi ve Terapi” konulu sunumlar gerçekleştirdiler.

Panel, 22 Aralık “Şeb-i Aruz Günü ve Mevlana’yı Anma Törenleri” resim, şiir ve kompozisyon konulu yarışmada dereceye giren öğrencilere hediyelerinin verilmesi ile son buldu.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir