“Midilli Depremi, Çanakkale Yakınındaki Fayları Tetiklemez!”

06 Aralık 2014

Ege Denizi’nde Midilli Adası açıklarında bugün saat 03.45 ve 08.20’de meydana gelen iki depremin ardından Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Perinçek bir açıklama yaptı.

Midilli Adası açıklarında meydana gelen depremlerin Çanakkale’yi etkilemeyeceğini belirten Prof. Dr. Doğan Perinçek; “Benim yakın zaman için beklentim, Çanakkale yakınında bir deprem olursa eğer bu deprem ‘KAF’ ile ilgili olacak. Nerede olabilir sorusuna cevabım ise ‘Şarköy – Mürefte – Bolayır’ diyebilirim. Bolayır, Saros Körfezi’nin hemen doğu kenarında yer alıyor” dedi.

Ege Denizi’nde Midilli Adası açıklarında bugün saat 03.45’te 5.1 ve saat 08.20’de 5.0 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre ilk deprem yerin 12,4 kilometre derinliğinde ikinci deprem ise yerin 13,4 km derinliğinde meydana geldi. Çanakkale ve çevresinde de hissedilen depremler ardından yapılan açıklamaları değerlendiren Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Perinçek, Midilli Adası açıklarında gerçekleşen depremlerin Çanakkale yakınlarındaki fayları tetiklemeyeceğini söyledi.

“Şarköy En Kritik Nokta!”
Deprem sonrası analizlerinde sık sık 9 Ağustos 1912 tarihinde Tekirdağ ilinin Şarköy ilçesinin Mürefte beldesinde 7,3 MS büyüklüğünde meydana gelen depreme dikkat çeken Prof. Dr. Doğan Perinçek, bugün gerçekleşen depremlerin ardından yine aynı bölgeyi işaret ederek şunları kaydetti:

“Midilli güneyinde olan depremler ile Saros Körfezi’nin hiç bir ilgisi yok. Saros Depremleri Kuzey Anadolu Fayı ile ilgili, Midilli depremi Ege Denizi ve Bölgesinin garben sistemi ile ilgili. Midilli depremi Çanakkale yakınındaki fayları tetiklemez. Benim yakın zaman için beklentim, Çanakkale yakınında bir deprem olursa eğer bu deprem ‘KAF’ ile ilgili olacak. Nerede olabilir sorusuna cevabım ise ‘Şarköy- Mürefte-Bolayır’ diyebilirim. Bolayır, Saros Körfezi’nin hemen doğu kenarında yer alıyor. Şarköy en kritik nokta. Bazı meslektaşlarım ise Marmara’da İstanbul yakınında büyük deprem bekliyor.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir