“Milyonlarca insan “ŞEREFSİZ” olmakla itham edildi”

18 Ağustos 2015

İnsan Hakları Derneği (İHD) Çanakkale Şube Başkanı Serpil Bayar, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, “HDP’ye oy veren şerefsizler” sözü hakkında suç duyurusunda bulundu.
Çanakkale Adale Sarayı önünde toplanan sekiz kişi adına açıklama yapan Bayar, HDP’ye oy vermiş 6 milyon seçmenin hedef gösterildiğini söyledi.Basın açıklamasının ardından İHD Şube Başkanı Serpil Bayar, üyelerle birlikte dilekçelerini savcılığa verdi.

Savcılığa verilen dilekçe:

ŞÜPHELİLER : Devlet BAHÇELİ- TBMM/ANKARA
Metin ÖZKAN- Ceyhun Atıf Kansu Cad. No: 128 Balgat Çankaya/ANKARA
İsmet BÜYÜKATAMAN- MHP Genel Merkezi/ANKARA
SUÇ KONUSU : Hakaret (TCK md. 125), Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama (TCK md. 216), savcılığınızca re’ sen tayin edilecek diğer suçlar.
SUÇ TARİHİ : 03.08.2015 – 04.08.2015
D. KONUSU : Fazlaya ilişkin her türlü hukuki hak ve talebim saklı kalmak kaydıyla; şüpheliler hakkında, HDP’ ye oy veren 6 milyon seçmene yönelik hakaret içeren sözleri nedeni ile gerekli soruşturmanın yapılarak, şüpheli Devlet BAHÇELİ’ nin dokunulmazlığının kaldırılması talepli fezleke hazırlanıp TBMM’ye bildirilmesi ve haklarında kamu davası açılması talebimdir.
AÇIKLAMALAR :
1- Son genel seçimlerde Halkların Demokratik Partisi (HDP)’ ne oy verdim. Geçici Hükümetin üyeleri başta olmak üzere ırkçı birçok odağın hedefinde olan HDP en son olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin hakaretleri ile hedef haline getirilmiş, şahsım da dâhil olmak üzere HDP’ ye oy veren milyonlarca insan “ŞEREFSİZ” olmakla itham edilmiştir.
2- MHP’nin 03.08.2015 tarihinde gerçekleştirmiş olduğu Genişletilmiş İl İstişare Toplantısında şüpheli Devlet Bahçeli: “İzmir’de, Marmaris’te yazlıklarında yatıp AKP’nin olmasın diye oyunu MHP’ye vermeyen, ama HDP’ yi Meclis’e taşıyan zavallılar, Türkiye’nin kaymağını yiyenler, Boğaz’da, yalılarda oturup viskisini yudumlayıp oyunu HDP’ ye veren şerefsizler, şimdi HDP ile koalisyon kurun” diyerek HDP’ ye oy veren şahsım başta olmak üzere diğer milyonlarca seçmene açıkça hakaret etmiştir.
3- Devlet Bahçeli’nin siyasi danışmanı Metin Özkan 03.08.2015 tarihinde Habertürk kanalında katılmış olduğu televizyon programında Bahçeli’nin “boğazda viskisini yudumlayıp, oyunu HDP’ ye veren şerefsizler” çıkışının “doğru bir tabir olduğunu” söyleyerek, viski içip oyunu HDP’ ye veren şerefsizlerin bir de listesi olduğunu da açıklayan şüpheli, programda; “Kimlerdir? İsterseniz çantamda listesi var ama 3 bin kişi, açıp burada saymayayım zamanımız kalmayabilir” diyerek, bu kapsamda HDP seçmenlerinin isimlerinin fişlendiğini beyan etmiştir.
4- 04.08.2015 tarihinde ise MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman yapmış olduğu yazılı açıklamada, “Selo bilmelisin ki; 46 yıllık şerefli mazisiyle MHP şerefsize şerefsiz, namussuza namussuz der” diyerek hakaret söylemini ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik tutumlarını devam ettirmiştir.
5- Şüphelilerin bu beyan ve fiilleri, düşünce ve ifade hürriyeti kapsamında değerlendirilemez. Şüphelilerin siyasi kimliği, etki alanı, sosyal kişiliği dikkate alındığında halkı kin ve düşmanlığa sevk ettiği, halkın bir kesimini aşağılamak ve hakaret suçlarını işledikleri ve iştirak ettikleri açıktır.
DELİLLER :03.08.2015 tarihli MHP Genişletilmiş İl İstişare Toplantısında söyleyip basına yansıyan sözler, 03.08.2015 tarihli Habertürk TV televizyon programı içeriği ve ilgili haberler.
SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda arz ve izah edilen ve re’ sen gözetilecek nedenlerle, fazlaya ilişkin her türlü hukuki hak ve talebim saklı kalmak kaydıyla; atılı suçtan şüpheli MHP milletvekili Devlet Bahçeli hakkında yukarıda sayılan suçlar için soruşturmanın yapılarak şüphelinin dokunulmazlığının kaldırılması talepli fezleke hazırlanıp TBMM’ye bildirilmesi ile şüphelilerin atılı suçlardan cezalandırılmasını talep ederim. 17.08.2015

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir