Mimarlar Odası’ndan Taksim Gezi Parkındaki Sivil Direnişe Destek

31 Mayıs 2013

Mimarlar Odası Çanakkale Şubesi yazılı olarak yaptığı basın açıklamasında Taksim gezi parkında süre gelen sivil direnişi desteklediklerini belirterek baskıcı projelerin ülke genelinde ve Çanakkale yerelinde takipçisi olacaklarını duyurdu:

Son dönemde “Kamu yararı” adı altında rant odaklı projeler üreten bir iktidar anlayışı ile karşı karşıyayız. Mimarlık ve Şehircilik ilkelerini hiçe sayan, kentsel dönüşüm adı altında kentleri kimliksizleştiren, kültürel değerleri yok sayan projelerle kentlerimiz tehdit altında.
Tarlabaşı, Sulukule, Kanal İstanbul, 3.Köprü, Emek Sineması ve Çamlıca Tepesi’nde maruz kalınan dayatmacı projelerin bir benzeri de Taksim’de uygulanmaya çalışılmaktadır. Taksim Gezi parkının yeşil alanları ve kamusal alanı yok edilerek, alışveriş merkezi ve rezidansa dönüştürülmeye çalışılmaktadır. Meslek onurumuza sahip çıkmak adına tüm yurttaşlarımızı ve meslektaşlarımızı bu onurlu mücadeleye destek vermeye çağırıyoruz.
Bu mücadele; kıyılarımızı, ormanlarımızı, kamusal alanlarımızı elimizden alan tüm uygulamalara karşıdır. Ülkenin tüm doğal alanlarını tahrip eden HES lere, nükleer ve termik santrallere karşıdır.
Mücadelenin ve dayanışmanın belleği olan Taksime sahip çıkmak sadece parka ve meydana değil, tüm bu değerlerimize ve haklarımıza sahip çıkmak demektir. Taksim gezi parkında süre gelen sivil direnişi destekliyor, mücadelelerinde Mimarlar Odası Çanakkale Şubesi olarak yanlarında olduğumuzu bilmelerini istiyoruz.
Koruma Kurulu başta olmak üzere tüm yetkilileri kamu yararı, bilim, teknik ve etik değerleri gözeterek göreve çağırıyoruz.
Bu tür baskıcı projelerin ülke genelinde ve Çanakkale yerelinde de takipçisi olacağız.
Çünkü bugün İstanbul, yarın başka bir yer…

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir