Mısır’daki Askeri Darbe Çanakkale’de de Protesto Edildi

24 Ağustos 2013

Çanakkale’de dün Cuma Namazı çıkışı sonrası bir grup vatandaş, Mısır’da yaşananları protesto etmek amacıyla Necippaşa Camii’nden Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. Rabia işaretleri yapan kalabalık “Defol Sisi Seninleyiz Mursi” sloganları attı.

Necippaşa Camii’nde kılınan Cuma Namazı ardından bir grup vatandaş Mısır’da yaşananları protesto etmek için yürüyüşe geçti. Rabia işareti bulunan dövizleri taşıyan kalabalık, sloganlar atmaya başladı. ‘Her Yer Mısır, Her Yer Direniş’, ‘Kahrolsun İsrail’, Mısır Halkı Yalnız Değildir’, ‘Katil Sisi Hesap Verecek’, ‘Defol Sisi Seninleyiz Mursi’ sloganları atarak kordon boyundan iskeleye kadar yürüyen kalabalık, yolda Çanakkale’yi gezmeye gelen ve Türkiye’de öğrenim gören yabancı öğrenci topluluğuyla karşılaştı. Aralarında Gine, Afganistan, Pakistan, Nijerya ve Somalili öğrencilerin de bulunduğu grup, ellerine Rabia işareti bulunan dövizleri alarak Mısır yürüyüşüne destek verdi. Türkiye’de değişik üniversitelerde okuyan yabancı öğrencilerin Eceabat ilçesindeki Kabatepe mevkiinde kamp yaptıkları ve Çanakkale merkezine gezmeye geldikleri öğrenildi.

Necippaşa Camiinden çıkarak Mısır yürüyüşü yapan grup ise, Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını okuyan Kubilay Fırat, “Mısır’da kardeşlerimizin maruz kaldığı katliam ve vahşeti çatışma diye sunup tarafları itidale davet edenleri, biz de insan olmaya davet ediyoruz. Mısır’da katledilen sadece Mısır halkı değil, insanlıktır” dedi. Grup, basın açıklamasının ardından dağıldı.

[Kaynak: canakkaleninrehberi.com]

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir