MÜSİAD Çanakkale Şubesi’nin Açılış Töreni ve Galası Yapıldı

27 Ekim 2013

Müstakil Sanayici ve İş adamları Derneği (MÜSİAD), 66. şubesini Çanakkale’de açtı. Açılış törenine Vali Ahmet Çınar, Milletvekilleri Mehmet Daniş ve İsmail Kaşdemir, 23. Dönem Milletvekili Müjdat Kuşku, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, İl Emniyet Müdürü Osman Zoroğlu, ÇOMÜ Rektörü Prof.Dr. Sedat Laçiner, MÜSİAD Genel Başkanı Nail Opak, MÜSİAD Üyeleri, MÜSİAD Şube Başkanları ile Çanakkaleli sanayici ve işadamları katıldı.

Törende konuşan MÜSİAD Genel Başkanı Nail Opak, Çanakkale’de 850 civarında Sivil Toplum Kuruluşu olduğunu, bunların arasına bir renk olarak katılacaklarını söyledi. Opak, “Türkiye’nin büyümesine paralel bir şekilde şubelerimizi büyütmeye devam ediyoruz. Türkiye büyüyorsa biz de büyüyoruz. Kısmet olursa yedi sekiz bölgede daha yeni şube ve temsilciliklerimizi açacağız.” dedi. Açılış töreninde konuşan Vali Çınar ise; “Sayın Genel Başkanım Çanakkale’ye hoşgeldiniz. Değerli katılımcılar, sanıyorum ilimizde sanayici ve işadamları örgütlenmelerinin 3’ncüsü gerçekleşti. Ülkemizde sanayici ve iş adamlarının 2. büyük örgütlenmesi olan MÜSİAD’ın bir şubesinin de Çanakkale’de açılmasının ilimize büyük katkılar sağlayacağını düşünüyor, diliyor ve hayırlı olsun diyorum.” dedi.

Açılış kurdelesini kesen Çanakkale Valisi Ahmet Çınar ve beraberindekiler daha sonra MÜSİAD Çanakkale Şubesi’nin çalışma ofisinde incelemelerde bulundu. Açılış törenin ardından Kolin Hotel’deki Megaron Kongre Merkezinde MÜSİAD Çanakkale Şubesi’nin açılış galası düzenlendi. Megaron’daki galaya ayrıca Çanakkale Milletvekilleri Mehmet Daniş ve İsmail Kaşdemir, 23. Dönem Milletvekili Müjdat Kuşku, İl Emniyet Müdürü Osman Zoroğlu, MÜSİAD Genel Başkanı Nail Opak, MÜSİAD Üyeleri, MÜSİAD Şube Başkanları ile Çanakkaleli sanayici ve işadamları katıldı.

Ortaca Camii İmamı tarafından okunan Kuran-ı Kerim tilaveti ve MÜSİAD tarafından hazırlanan Sinevizyon gösterisi ile başlayan gala programında konuşan Vali Çınar;

“MÜSİAD’a ekonomik anlamdaki bu örgütlenmesinin ülkemizin büyük devlet olması yolunda büyük katkılarının olduğunu hepimiz gayet iyi biliyoruz. Dünyanın dört bir yanında artık Türk işadamları ve girişimcileri var. Gelişmiş ülkelerdeki işadamlarından farklı olarak işadamlarımızın ve girişimcilerimizin cesareti de var. İlimizle ilgili olarak çok kısa bilgiler vermek istiyorum. Yayınlayan listeye göre gelişmişlik sıralamasında 14. sıradayız. İşsizlik konusunda %4,2 ile Türkiye’deki en iyi konumdaki illerden birisiyiz. Bu tablolar çok güzel olması ekonomik anlamda çok güçlü olduğumuzu göstermiyor. Çünkü 100 bini aşkın sabit geliri olan emeklimiz var. Bu istikrara katkı sağlıyor olabilir ama gelir seviyesi açısından bakarsak gelir düşmesi kendiliğinden oluyor. İnsanlarımız artık iş beğenmez, iş seçer oldular. Bunlar güzel göstergeler. Kırsal nüfusun yoğun olduğu illerden biriyiz. Şehirleşme ve kentleşmenin hızlandığı bir dönemde köylülerimiz ve çiftçilerimiz köylerinde kalıyorlar, iyi ve Türkiye ortalamasına göre çağa uygun üretiyorlar. Çanakkalemiz aynı zamanda bir tarım kenti. Tarımsal açıdan bazı ürünlerde Türkiye’de üst sıralardayız. Bu nedenle tarımsal sanayiye uygun bir kentiz. Çanakkalemiz doğal, tarihi ve kültürel güzellikleri olduğu için turizm potansiyeli de çok yüksek. Geleceğe yönelik çok güzel bir planlamayla gelişebilecek, büyüyebilecek bir potansiyele sahip. Çevre düzeni planımız yıl sonu itibariyle bitecek. Balıkesir ve Bursa illerindeki yoğunluk sebebiyle, Biga bölgesi Bandırma istikametinde sanayi bölgesi olarak, geri kalan geniş kısımlar ise tarım ve turizm alanlar olarak belirleniyor. Bu turizm potansiyelimizin korunuyor olması sebebiyle çok önemli. Sanayiye yönelik bir bölgenin belirlenmesi ise her türlü girişimcinin burada faaliyet göstermesine imkan sağlıyor. MÜSİAD’ın ÇASİAD ve ÇAGİAD gibi ilimize zenginlik katacağını, ekonomik anlamda ciddi bir hareketlilik getirecektir. MÜSİAD’ın tecrübelerini ve vizyonunu şubemizdeki girişimcilerle paylaşarak, onları yönlendirmesi ve desteklemesi inanıyorum ki Çanakkale’ye çok ciddi değer sağlayacaktır. Şehrimize hoş geldiniz diyerek, gelişinizden mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum.”

dedi.

Gala programının sonunda MÜSİAD Genel Başkanı Nail Opak ve MÜSİAD Çanakkale Şube Başkanı Ali Osman Yıldız tarafından Çanakkale Valisi Ahmet Çınar’a MÜSİAD Hatıra Ormanı’na adına dikilen 20 adet fidanın belgesi verildi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir