“Müzik ile Tiyatronun Dansı Projesi” Işıldayan Gece İsimli Gösteriyle Sona Erdi

“Müzik ile Tiyatronun Dansı Projesi” Işıldayan Gece İsimli Gösteriyle Sona Erdi
15 Eylül 2008

Çanakkale?nin Bozcaada ilçesinde dört farklı ülkeden 36 sanatçı genci bir araya getiren ?Müzik İle Tiyatronun Dansı? isimli AB Gençlik Projesi, Bozcada Kalesi ve Çanakkale Çimenlik kalesinde gerçekleşen karma gösteri ile son buldu.

Proje koordinatörü, ÇOMÜ AB Gençlik Birimi Koordinatörü Uzman Gözde Sütçü, 15 günlük proje sürecinde ortaya çıkarılan bu eserin çalışmaları sırasında katılımcılar arasındaki paylaşımında en az ortaya çıkan ürün kadar önemli olduğunu kaydetti. Şiirin hikayesinin farkı kültürel bakış açıları çerçevesinde yorumlanarak, farklılıkların değer olarak algılandığını ve 4 farklı ülkenin 4 farklı katkısının sanatsal bir zeminde buluştuğunu belirten Sütçü, farklı ülkeler arasındaki ön yargıların yıkılması, hoşgörünün artması, farklı kültürlerin kaynaşması, iş birliği, takım çalışması ve katılımcıların kendine olan güvenlerinin artması anlamında da bu projenin önemli katkıları olduğunu kaydetti.

?Işıldayan Gece? isimli eserin müzik sanat yönetmenliğini Almanya, Hildesheim Üniversitesi Müzik Bölümü öğretim görevlisi Helmut Rocholl yürütürken, tiyatro sanat yönetmenliğini ise Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Şahine Hatipoğlu üstlendi. Öğretim Görevlisi Şahine Hatipoğlu, ?Sanat dünya kurulduğundan beri hep var olan bir olgudur. Karşılaşmalar insan hayatında önemlidir. Yaşam boyunca küçük ve büyük, canlı ve cansız her şeyle ilişkimizi, bu ilişkiden olumlu-olumsuz edindiğimiz kanıları, kazanımları ve kayıpları “karşılaşma” anları belirlemektedir. Bu karşılaşmaların sonucu, karşılaşmanın sahip olduğu özelliklere ve tarafların kimliğine göre değişir. Bu tecrübeyi sanata yansıtmak, sese ve harekete dönüştürmek heyecan verici bir süreçtir. Çünkü her katılımcı çalışmaya kendi kimliğini, kendi tarihini, coğrafyasını, özlemlerini, acılarını ve sevinçlerini getirmiştir? şeklinde konuştu.

Avrupa Komisyonundan sağlanan hibe ile gerçekleştirilen proje sanata duyarlı bir çok yerel kurum ve kuruluşun da desteğini aldı.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir