Narler ve Türe’nin İsimleri Çanakkale’de Ölümsüzleştirildi

15 Mayıs 2012

2007 yılının aynı günlerinde aramızdan ayrılan Çanakkaleli duayen gazeteciler Turhan Narler ile Yaşar Türe’nin isimleri Belediye Meclisinin aldığı kararla Ahmet Piriştina Caddesi üzerindeki birbirine paralel iki sokağa verildi.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Narler ve Türe aileleri ile çok sayıda gazetecinin katıldığı tören ile Çanakkale Olay Gazetesi’nin kurucusu, TRT, Hürriyet Haber Ajansı ve Cumhuriyet Gazetesi’nde uzun yıllar muhabirlik ve temsilcilik yapan Turhan Narler ve Anadolu Ajansı Çanakkale Büro Müdürü iken emekli olan Yaşar Türe’nin isimleri verildiği sokakta ölümsüzleşti.

Açılış töreninde konuşan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; Narler ve Türe’nin Çanakkale kentine basın yoluyla yaptıkları katkıları sebebiyle büyük emeklerinin olduğunu belirterek, “Her iki gazeteci de bu kentte birer misyon üstlenmişlerdi, onları unutmamız mümkün değil. Bu kapsamda Belediye Meclisi olarak iki gazetecimizin de isimlerinin sokaklara verilerek yaşatılması kararı aldık. Onların isimlerinin burada yaşatılacak olması bizlere büyük mutluluk veriyor” dedi. Başkan Gökhan daha sonra her iki duayen gazetecinin de geçmişi hakkında bilgiler verdi ve anılarını paylaştı.

Törende ayrıca Narler ailesi adına Işık Narler, Türe ailesi adına Levent Türe ve Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Burak Gezen de birer konuşma yaptı. Tören Turhan Narler ve Yaşar Türe’nin resimleri ve öz geçmişlerinin bulunduğu tabelaların yer aldığı sokaklarının açılışı ile sona erdi.

[Kaynak: canakkale.bel.tr]

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir