Neşe Kaya, “Çeyiz Sandığı” ile Kent Müzesi’ne Konuk Oldu

27 Haziran 2014

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde “Kentte Çeyiz Sandığı” süreli sergisinin paralelinde gerçekleştirilen etkinlikler devam ediyor. 25 Haziran 2014 Çarşamba günü Kent Müzesi’nin konuğu “Çeyiz Sandığı” sohbet konusu ile Neşe Kaya oldu.

Serginin kolaylaştırıcılığını üstlenen İsmetpaşa Mahalle Meclisi üyelerinden Neşe Kaya, çeyizlerin dünü ve bugününe dair bilgilerini paylaştı. Mahalle meclisinden çıkan çeyiz sandığının sergi haline dönüşmesi serüvenini anlatarak başladığı konuşmasında bir kızın doğumundan itibaren tıpkı bir annenin çocuğuna yemek yedirmeyi öğretmesi gibi doğal bir düzen içerisinde çeyizinin hazırlanmaya başladığını söyledi. Kız çocuğunun ve erkek çocuğunun yetiştirme tarzının Çanakkale yöresi de dahil pek çok yörede farklı olduğunun altını çizerken erkek çocuğun oyuna, kız çocuğun evdeki işleri öğrenmeye yönlendirildiğini belirtti. Neşe Kaya, bir kızın ilk olarak su taşı denilen iş ile örgü öğrenmeye başladığını, annesinin teşvikiyle de işlerin kolayca öğrenildiğini söyledi. Eski zamanlarda saat, telefon, süpürge, tencereler dahil olmak üzere her şeyin bir örtüsü olduğunu ve bu örtülerin de belli bir amaç için yapıldığını belirtti. Kaya, geçmişte kullanılan çift kişilik yastıkların sonrasında yerini tekli yastıklara bırakması ile isminin “küstüm yastığı” olarak adlandırıldığını ifade etti. Bir genç kızın çeyizine yapılan her şeyin çeyiz seriminde insanların karşısında mahcup olmamak için olduğunu belirtti. Neşe Kaya’nın sohbeti mahalle meclisi sakinlerinin ve sohbete katılan konukların da katkıları ile sona erdi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde Ramazan ayında geleneksel misafir ağırlamalarının yaşandığı iftar saatine denk geldiği için Temmuz ayı içerisinde Çarşamba etkinliği gerçekleştirilmeyecek. 6 Ağustos 2014 tarihinden itibaren ise Çarşamba sohbetleri devam edecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir