Nusrat Mayın Gemisi Aslına Uygun Olarak İnşa Ediliyor

30 Aralık 2009

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Çanakkale’nin geçilmezliğinde önemli bir rol üstlenen Nusrat Mayın gemisini aslına uygun olarak inşa edip Çanakkale Deniz Müzesinde müze olarak kullanılabilmesi için çalışma başlattı.

Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Şinasi Haznedar, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile yaptıkları yazışmalarda Nusrat Mayın Gemisinin aslına uygun olarak inşa çalışmalarının devam ettiğini öğrendiklerini belirterek, “Bu konuda yapılan yazılı bilgide Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın Nusrat Mayın Gemisini aslına uygun olarak Gölcük Tersane Komutanlığı’nda inşa etmeye başladığını öğrendik. Bu geminin Mayıs 2010’da Çanakkale’ye getirilerek Deniz Müzesi Komutanlığında müze olarak kullanılacağı belirtiliyor” dedi.

Haznedar, yapımı devam eden Nusrat Mayın gemisinin Çanakkale’ye getirilmesinin ardından müze halinde sergilenmesi amacıyla içindeki donanımın Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesinden karşılanmasının talep edildiğini de belirterek, “Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Çanakkale?de bulunan Hamidiye Tabyalarının Kültür ve Turizm Bakanlığına devri karşılığında geminin iç donanımının bizim yapmamızı istiyor. Bu konuda ilgili yazı bakanlığımıza gitti. Bizde bakanımızın vereceğini kararı bekliyoruz” dedi.

Öte yandan Nusrat Mayın gemisinin aslına uygun olarak yapılıp Çanakkale’ye getirilecek olması Çanakkalelileri sevindirdi. Yıllardır Çimenlik Kalesi girişinde bulunan aslına uygun olmayan Nusrat Mayın gemisi maketinin gerçeği ile değiştirilmesi ile büyük bir eksikliğin giderileceğini belirten Çanakkaleliler, “Bu sayede tarihe gerçek tanıklık eden geminin aslına uygun şeklinin burada bulunması çok daha hoş olacak” dediler.

Aslına uygun olarak inşa edilen Nusrat Mayın gemisinin mayıs 2010 tarihinde Çanakkale’ye getirilmesi planlanıyor.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir