Nusret Mayın Gemisi 97 Yıl Sonra Gelibolu Limanı’na Yanaştı

29 Aralık 2012

Çanakkale Deniz Müzesi Komutanlığı önünde bağlı bulunan ve halka açık olan Nusret Mayın Gemisi 97 yıl sonra ilk kez Gelibolu Limanı’na yanaştırıldı.

1915 Yılında, Çanakkale Zaferi’nin kazanılmasında önemli rolü bulunan Nusret Mayın Gemisi kaderine terk edildikten sonra, aslına sadık kalınıp Gölcük Tersanesi’nde bire bir inşaa edildi ve 2011 yılında Çanakkale’ye getirilerek halkın ziyaretine açıldı. Yıllar sonra 14 mürettebatıyla ilk kez Gelibolu’ya getirilen Nusret Mayın Gemisini gezenler arasında Gelibolu 2’nci Kolordu Komutanı Korgeneral Ferit Güler, Çanakkale Boğaz ve Karnizon Komutanı Tuğamiral Mesut Özel, Belediye Başkanı M. Mustafa Özacar ve Gelibolu Liman Başkan Vekili Necdet Bicici de yer aldı.

Gemi Komutanı Deniz Kıdemli Yüzbaşı Burak Şimşek, “Bir yıldır Çanakkale’de olan Nusret Mayın Gemisi’ne ilk kez böyle bir uygulama yapıldı. Bir günlük ziyaret için Gelibolu’ya geldik. Burada oldukça büyük bir ilgi var” dedi. Gün boyu devam eden ziyaretler sonunda gemiyi gezenlerin sayısı 5 bini buldu.

Daha sonra 2.Kolordu Komutanı Korgeneral Ferit Güler ve Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mesut Özel, Gelibolu Belediyesi’ni ziyaret etti. Belediye Başkanı Mustafa Özacar tarafından başkanlık makamında misafir edilen komutanlar yarım saat süren nezaket ziyaretinin ardından binadan ayrıldılar.

[gelibolu.bel.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir