Nusret Turkish Minex 2008 Tatbikatı Kuzey Ege’de Başladı

31 Ekim 2008

Mayın harbine yönelik planlama, icra ve kıymetlendirme konularında her yıl yapılan Nusret (Turkish Minex 2008) tatbikatı Kuzey Ege’de başladı.

Tatbikat hakkında Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanlığı’nda Türk ve yabancı askeri yetkililerin katıldığı bir basın toplantısı düzenlendi. Tatbikatın maksadının havadan ve su üstü gemilerden dökülen mayınların mayın avlama tarama gemileri ile temizlenerek tecrübe kazanılması olduğu açıklandı. Tatbikata NATO kuvveti olarak Türkiye, Yunanistan, İngiltere ve Romanya’dan 10 askeri geminin katıldığını belirten Mayın Filosu Komutanı Tümamiral Cem Gürdeniz, bu tatbikatlar sayesinde ülkeler arası yakınlaşmanın
sağlandığını belirterek, “Burada 6 ülkeden 8 savaş gemisi var. En büyük özelliği, NATO’nun mayın tedbirleri harekatındaki dayanışmasını göstermesi. Bu kadar denizcinin bir araya gelmesi, yaklaşık 10 gün boyunca tatbikat yapması ülkelerarası yakınlaşmayı da destekliyor” dedi.

Öte yandan yine tatbikata katılan NATO güçlerinden Yarbay Eike Tammen ise, “Biz burada NATO’nun mayın tedbirlerini arttıracak çok önemli bir tatbikat fırsatı bulduk. Burada değişik ülkelerin personeliyle birlikte görev yapmak büyük bir fırsattır” diye konuştu.

Bu arada tatbikat için Nara iskelesinde bağlı bulunan Türkiye, Yunanistan, İngiltere ve Romanya’dan 10 askeri gemi bölgeden ayrılarak Kuzey Ege’ye doğru açıldı.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir