“Obezite, Çağımızın En Büyük Sağlık Problemlerinden Biri”

23 Mayıs 2014

Çanakkale İl Halk Sağlığı Müdürlüğü 22 Mayıs Avrupa Obezite Günü nedeniyle yayımladığı mesajda obezite konusunda halkın farkındalığının arttırılmasına dikkat çekerek bilgilendirmede bulundu:

Obezite; Besinlerle alınan enerjinin (kalori) harcanan enerjiden fazla olması ve fazla enerjinin vücutta yağ olarak depolanmasının (%20 veya daha fazla) sonucu ortaya çıkan, yaşam kalitesini ve süresini olumsuz yönde
etkileyen bir hastalık olarak kabul edilmektedir.
Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat programı kapsamında İlimizde aktif olarak 2012 yılından beri Obezite ile mücadele ve fiziksel aktivitelerin arttırılmasına yönelik faaliyetlerimiz yaygınlaştırılarak devam etmektedir. Bu doğrultuda ilimizdeki kilolu veya obez bireylerin tespit edilmesi amacıyla aile hekimlerimiz tarafından kendi nüfuslarına kayıtlı her bireyin boy-kilo BKİ (beden kitle indeksi) ölçümleri yapılıp Aile Hekimliği sistemine kayıtları yapılmaktadır. Elde edilen tespitler sonucu kilolu vatandaşlarımızın durumlarına göre danışma, bilgilendirme hizmeti verilmekte gerekli durumlarda 2. veya 3. Basamak sağlık kuruluşlarına sevki yapılmaktadır. Ayrıca önleme çalışmaları çerçevesinde ilimiz genelinde okullarımız başta olmak üzere, tüm kamu kurum ve kuruluşlarına, halkımıza, askeri birliklere ve talep halinde her gruba yönelik eğitim faaliyetleri sürdürülmektedir.
-Halkımızın farkındalığının arttırılması son derece önemlidir. Her birey ne yediğini ne içtiğini ve ne kadar fiziksel aktivite yaptığını sorgulamalıdır. Eğer önlem alınmazsa obezite engelliliğin yanında kronik hastalıklar için de çok daha fazla risk oluşturacaktır. Bildiğiniz gibi kalp hastalarımızın yaklaşık %35’nin tip 2 diyabetin, % 80’nin hipertansiyon hastalarının % 55’inin obez olduğu tespit edilmiştir.
Obeziteyi etkileyen faktörlerin başında yemek yeme alışkanlıkları gelmektedir. Yine obezitenin yaşla orantılı olarak arttığı gözlenmiştir. Kadınlarda vücutlarındaki yağ oranı daha fazla olduğu için erkeklere oranla obezite daha fazla görülmektedir. Kişilerin yaşam tarzı, hareket azlığı, televizyon ve bilgisayar karşısında fazla vakit geçirme, ulaşımın daha hızlı ve zahmetsiz sağlandığı araçların tercih edilmesi gibi sebepler günümüzün en yaygın ve tehlikeli sağlık problemi olan obeziteyi tetiklemektedir. Obezite yaşam kalitesinde düşüş, ekonomik kayıplar, iş gücü kayıplarını da beraberinde getirmektedir. Aynı zamanda obezite toplumun iş gücü verimliliğinin azalması, sosyal güvenlik ve sağlık giderlerinin artışı nedeniyle toplumsal açıdan da giderek artan ağır bir yüktür. Obezite ciddi ve kronik hastalıklara yol açmaktadır; diyabet, kalp hastalığı, kanser, solunum problemleri ve eklem problemleri bu hastalıkların başında gelmektedir. Dünya Sağlık Örgütü ve diğer obeziteye yönelik çalışan örgüt ve sivil toplum kuruluşlarının amacı; obezitenin bir sağlık problemi olarak kabul edilmesi ve tedavisinin sağlanmasıdır. Yine toplum bilinçlendirme çalışmaları ile obezitenin onune geçilmeye çalışılmaktadır. Obezite kontrol çalışmaları uzun soluklu çalışmalar olup sağlık, eğitim, ulaşım, pazarlama, iletişim, şehirleşme, gıda, spor gibi birçok alanı doğrudan ilgilendiren geniş kapsamlı çalışmalardır.
Çağımızın en büyük sağlık problemlerinden biri olan obeziteden korunmada bireylere de farklı sorumluluklar düşmektedir. Halkımız sunulan hizmetleri takip ederek, yeterli ve dengeli beslenme ile düzenli fiziksel aktivite alışkanlıklar kazandıran bir hayat tarzını benimsemelidir.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir