‘Ocak – Mehmetçiğin Dünyası’ Sergisi Açıldı

19 Mart 2013

Anadolu Ajansı’nın Genelkurmay Başkanlığı’nın katkılarıyla hazırladığı serginin kurdelesini Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel, kuvvet komutanları ve Bakanlar kesti.

Anadolu Ajansı’nın Genelkurmay Başkanlığı’nın katkılarıyla hazırladığı Mehmetçiğin yaşamını anlatan “Ocak-Mehmetçiğin Dünyası” fotoğraf sergisi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, kuvvet komutanları ve Bakanlar tarafından ziyarete açıldı. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi’ndeki serginin açılış törenine Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel’in yanı sıra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Murat Bilgel, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile bazı milletvekilleri ve çok sayıda davetli katıldı. Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel sergi salonuna gelişlerinde AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk tarafından karşılandı. Öztürk’ten bilgi alan ve bir süre sohbet eden Erdoğan ve Orgeneral Özel, daha sonra kuvvet komutanları ve Bakanlarla kurdele keserek serginin açılışını yaptı.

En kapsamlı çalışma
Anadolu Ajansı, Genelkurmay Başkanlığı’nın katkılarıyla 2 ay süren çalışmada yurt içinde ve yurt dışında Mehmetçiğin yaşamını 28 ayrı mekanda görüntüledi. AA’nın muhabir, foto muhabiri ve kameramandan oluşan 60 kişilik ekibi, Türk Silahlı Kuvvetleri’ni askeri boyutlarının yanı sıra insani yönlerini tanıtan 35 bin kare fotoğraf ve saatler süren video çekimleri yaptı. Çalışmada, Mehmetçiğin birliğine katılım ve intikal sürecinden başlanılarak, sosyal yaşamı, zorlu etaplardaki eğitim faaliyetleri yeni bir konseptle kapsamlı olarak ele alındı. Tıraş olan, uyuyan, annesine sarılınca ağlayan, çocuğunu kucaklayan “kınalı kuzular”ın doğal halleri objektiflere yansıdı.

En özel kareler ilk kez kamuoyunda
AA, Mehmetçiğin dünyasına ışık tutan bu çalışmada ortaya çıkan karelerden bir bölümünü haberleştirerek yayımladı. Fotoğrafların en özel 160 karesi ilk kez “Ocak-Mehmetçiğin Dünyası” adlı sergide kamuoyuyla paylaşıldı.

Sergi bir hafta açık kalacak
Sergideki fotoğraflar, konularına göre ayrılarak salondaki yerlerine yerleştirildi. Büyük boy panolara uygun şekilde hazırlanan fotoğraflar için salonda özel ışıklandırma da yapıldı.

Bir hafta ziyarete açık kalacak sergi süresince, AA kameramanlarının çektiği görüntülerden oluşan video klipler de fuaye ve salondaki ekranlardan ziyaretçilere sunulacak.

Fotoğraf albümü satışa çıktı
“Ocak-Mehmetçiğin Dünyası” projesinde ortaya çıkan fotoğraflardan en çarpıcı 190 karesi bir kitaba dönüştürülerek satışa sunuldu. Kitabın satışından elde edilecek gelir TSK Mehmetçik Vakfı’na bağışlanacak.

Başbakan Erdoğan: “AA, sergiyle 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 98. yıl dönümüne ayrı bir zenginlik kattı”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anadolu Ajansı’nın (AA), Genelkurmay Başkanlığı’nın katkılarıyla hazırladığı “Ocak-Mehmetçiğin Dünyası” fotoğraf sergisiyle 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 98. yıl dönümüne ayrı bir zenginlik kattığını belirtti.”Ocak-Mehmetçiğin Dünyası” fotoğraf sergisinin kurdelesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, kuvvet komutanları, bazı bakanlar ve Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk tarafından kesildi.

Erdoğan, kurdeleyi keserken yaptığı konuşmada, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 98. yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü’nde Mehmetçiğin dünyasını fotoğraflarla bir sergide anlatılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. AA’ya çalışmalarından dolayı teşekkür eden Erdoğan, “Şehitlere Allah’tan rahmet, gazilere şifalar diliyorum. Kendilerini rahmetle yad ediyoruz ve kurdeleyi de bu şekilde kesiyoruz. Ya Allah ya Bismillah” dedi.

160 kare fotoğraflı ilgiyle incelediler
Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, daha sonra Türk Silahlı Kuvvetleri’nin askeri boyutlarının yanı sıra insani yönlerini tanıtan ve 28 ayrı mekanda çekilen 35 bin kare fotoğraf ve saatler süren video çekimleri arasından özenle seçilen 160 fotoğrafı ilgiyle incelediler. AA Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Öztürk, konuklarına sergiyi gezdirirken, fotoğraflar ve öyküleri hakkında bilgi verdi. Özel de fotoğraftaki birlikler hakkında Başbakan Erdoğan’ı bilgilendirdi.

“Ben acaba ne zaman atlarım”
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sergiyi gezdikten sonra AA muhabirine yaptığı açıklamada, AA ekibinin, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ilginç enstantanelerini başarıyla yakaladığını, güzel bir hizmetle de ortaya fotoğraf sergisi çıkardığını ifade etti. Erdoğan, sergide emeği geçenleri kutladı. AA’nın sergiyle 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 98. yıl dönümüne ayrı bir zenginlik kattığını vurgulayan Erdoğan, AA çalışanlarının başarılarının artarak devamını diledi. Erdoğan, “Sergide en beğendiğiniz fotoğraf hangisi oldu?” sorusuna “Bu karelerin hepsinin kendine has bir etki alanı var. Beni en çok etkileyen, ilk defa paraşütle atlayanlar… Bunda da kaza yüzdesinin yok denecek noktada olması beni etkiledi. ‘Ben acaba ne zaman atlarım’ diye düşünüyorum” yanıtını verdi.

Erdoğan’ın askerlik günleri
Başbakan Erdoğan, “Sergi ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin insani yönünü ortaya çıkarmaya çalıştık. Sizce nasıl olmuş?” sorusuna, “ISAF’ın çalışmasında dediklerini gözlemledim. Askerin zaten Afganistan’da operasyonel bir görev üstlenmeyişindeki anlam ortaya çıkıyor. Lojistik olarak Afgan halkına o müşfik elini uzatması çok manidar, çok anlamlı ve insani” karşılığını verdi. Askerlik günlerine ilişkin bir soru üzerine de Erdoğan, askerliğini yedek subay olarak yaptığını belirterek, şöyle konuştu: “Yedek subaylık o zaman 16 aydı. İyi de bir kura çektim. İstanbul’da, doğup, büyüdüm. Evime yarım saat mesafede Hasdal Piyade Kışlası’nda askerliğimi yaptım. Çok anlamlı, farklı anılarım var. Burada anlatmaya kalksam bayağı vakit alır. O dönemi gerçekten gayet güzel anılarla geçirdim. Tuzla’daki eğitim dönemim farklıydı, piyade dönemim farklıydı. Çok şeyler kazandığımı da söyleyebilirim.”

Orgeneral Özel’den teşekkür
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel de sergiyle ilgili, “Büyük emek verdiniz. AA’ya çok teşekkür ederiz” dedi. Serginin AA ile yapacakları yeni projelere kapı açtığını dile getiren Özel, AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk’ten serginin albümünün İngilizce baskısının yapılmasını ve serginin İstanbul’da askeri müzede açılmasını istedi.

AA’dan Erdoğan ve Özel’e hediye
AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk, Başbakan Erdoğan ve Orgeneral Özel’e günün anısına sergide emeği geçenlerin imzasının bulunduğu albüm hediye etti. Öztürk ayrıca Erdoğan’a sergide yer alan Şırnak’taki “Kalekol”da nöbet tutan askerlerin fotoğrafı, Orgeneral Özel’e de Bosna-Hersek’teki Türk Birliği’nde görevli askeri personelin mermere siluetinin düştüğü fotoğrafı sundu. Orgeneral Özel ve kuvvet komutanları da “Ocak-Mehmetçiğin Dünyası” adlı albümü AA için imzaladılar. Bu arada, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da İbrahim Naci’nin “Allahaısmarladık” adlı kitabını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a verdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir